A WWF úgy gondolja, hogy az erőtörvény tervezet megszavazása a jelenlegi helyzetben előrelépést jelent, bár azt Élőlánc Magyarországért szerint nem szabad megszavazni. Nehezen vitatható ugyanis, hogy a törvénytervezet a gazdálkodás kereteinek ésszerűsítése mellett a természetvédelmi szempontok jelenleginél jobb érvényesülését is biztosítja.
„Ez a törvénytervezet nem tökéletes, de még mindig sokkal jobb, mintha minden maradna a jelenlegi helyzetben.” - mondja Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója. – „Ez volt a legjobb kompromisszum, amit el tudtunk érni. Az ennél radikálisabb javaslatok nem jutottak volna el a parlament elé, megakadtak volna a különféle érdekcsoportok ellenállása miatt.”
Az elmúlt évtizedekben világszerte komoly szemléletváltozás következett be az erdők közjóléti és védelmi szerepét illetően, ami új megvilágításba helyezi az erdőgazdálkodás céljait is. A faanyagtermelés mellett kiemelt szerepet kap az erdők számos szolgáltatása, a széntárolástól a biológiai sokféleség megőrzésén át az egészséges életkörülmények folyamatos biztosításáig. Az új kihívásokra a magyarországi erdőgazdálkodásnak is megfelelő választ kell adnia, amire véleményünk szerint az új erdőtörvény keretei között a jelenleginél több lehetőség nyílik.
Kiemelt fontosságúnak tartjuk a tervezetben az erdőtermészetességi kategóriák bevezetését, valamint a vágásostól eltérő üzemmódok definiálását. A védelmi és közjóléti rendeltetésű állami erdők egy részében kötelező lesz eltérni a vágásos üzemmódtól annak érdekében, hogy ott folyamatosan biztosítható legyen az erdő valamennyi funkciója. Az erre vonatkozó javaslat elfogadása érdekében eredményes tárgyalásokat folytatott a tárcával és a képviselőkkel a WWF, illetve az előkészítésben részt vevő más zöld civil szervezetek.
A WWF üdvözli az állami erdők túlnyomó részének forgalomképtelenségét biztosító előírásokat, amelyek értelmében a társadalom számára kiemelt fontosságú erdőterületek nem lesznek a jövőben privatizálhatók. A szervezet jelentős előrelépésnek tartja az erdészeti hatóságon belül az erdővédelmi őrszolgálat felállítását és az eredetkövetési rendszer kialakítására vonatkozó rendelkezéseket, amellyel várhatóan nagymértékben visszaszorítható lesz az illegális fakitermelés, fatolvajlás társadalmi és természetvédelmi szempontból egyaránt káros jelensége. Fontos eleme a tervezetnek továbbá, hogy megteremti a jogi környezetet az európai uniós támogatások megfelelő elosztásához, ami elsősorban a magánerdő tulajdonosok számára bír kiemelt fontossággal. Bízunk benne, hogy a törvénytervezet egyelőre vitatható pontjai, így a Natura 2000 erdők kérdése, vagy a civil szervezetek ügyféli jogállása a jövőben megnyugtató módon rendeződik. A hatósági eljárás egyszerűsítése, reméljük, hatékonynak bizonyul, és továbbra is a megfelelő erdőgazdálkodás céljait szolgálja.
A WWF Magyarország a természetvédelmi és közjóléti szempontokra különös tekintettel előremutatónak tartja az új erdőtörvény tervezetét és támogatja a jelenlegi formájában történő megszavazását. Figeczky Gábor, természetvédelmi igazgató