A konferenciát a Közép-Európa Klub kezdeményezte és rendezte, együttműködve a Kárpát-Medencei Munkaközösség munkacsoportjaival. A konferencián elhangzott előadások és hozzászólások alapján, a konferencia résztvevői a következőket ajánlják továbbgondolásra, illetve sürgeti megoldásukat:
A természetes fajösszetételű erdők vágásfordulójának megnyújtása, és a tarvágás gyakorlatának megszüntetése, illetőleg törpe fenyves övezettől a völgyek felé haladva, botanikai szemléletű visszaerdősítése.
Az erdők létfontosságú oxigént termelnek, megkötik a széndioxidot, amivel az éghajlatváltozás mértékét csökkentik, továbbá a talajképződésben és -megőrzésben játszanak jelentős szerepet, sok más egyéb fontos hatásuk mellett.
Természetes fajösszetételű, erdőtelepítéssel a talajok szénmegkötése hatékonyan növelhető.
Az Északkeleti-Kárpátok őserdei fontos információkat rejtenek, a Kárpát-medence, és egész Európa számára kiemelkedő fontosságú. Ezeket az erdőket nemzetközi protokollnak megfelelően szükséges felmérni, vizsgálni és védettségüket biztosítani a moratórium bevezetése által.
Szükséges felhívni a figyelmet előadások, szakmai tanácskozások keretében a kapzsi iparosítás, a meggondolatlan urbanizáció és az infrastrukturális beruházások veszélyeire. A zöldmezős beruházások kárait be kell mutatni a gyakorlatban, és a roncsolt területeket kell rehabilitációra felhasználni.
Az erdők fajdiverzitási funkcióját is fokozni kell, nem feledve el a mezőgazdaságilag művelt kultúrvegetációra vonatkozó tennivalókat sem.
Közép- Európa Klub felelősséget érez, és azon fáradozik, hogy az érintett országok szakértői és politikusai, ezeknek a sürgős feladatoknak a megoldásában együttműködjenek.
A Kárpát-medence, a hozzátartozó hegyláncokkal, egy nagyérzékenységű természetes állapotú ökológiai egység.
Az Északkeleti-Kárpátok hegylánca kiemelkedő jelentőségű a Tisza vízgyűjtője hidrológiai viszonyainak és növényborítottsága alakulásában.
A lehetséges éghajlatváltozás korunk egyik legnagyobb környezeti problémája, amely mindennapi életünkre is jelentős kihatással lesz, és ennek jelei már néhány területen mérhetővé is váltak.
Az Északkeleti-Kárpátok őserdei olyan információkat rejtenek, amelyek pótolhatatlanok, ezért a megőrzésük nemcsak a Kárpát-medence, hanem egész Európa számára kiemelt fontosságú. Mindaddig, amíg ezen erdők tudományos szintű felmérése nem történik meg, javasoljuk ezekben az erdőkben a fakitermelési moratóriumot.
Az elmúlt másfél évszázadban az iparosítás, az urbanizáció, és az infrastrukturális beruházások hatalmas területeket vontak ki a természetes és kultúrvegetáció kárára. Zöldmezős beruházások helyett a roncsolt területek igénybevételét, rehabilitációját kell előtérbe helyezni.
Az erdők fontos szerepet játszanak a fajok biológiai sokféleségének megőrzésében.
A földrajzi egység problémáinak megoldása, csak egységes szemléletű, határokon átívelő összefogással lehetséges.
A feladatok megoldása jelentős pénzeszközöket igényel, ezért a finanszírozás széleskörű, nemzetközi támogatások lehetőségeit is keresni kell.
Az itt élő emberek felelősséget éreznek a környezetállapot jelenlegi és jövőbeli alakulásáért, ezért minden segítő és támogató partner részvételére is számít a rendező Közép- Európa Klub.
2009. május 28. - Május 15-16-án a Kárpát-medence országaiból meghívott 50 szakember részvételével a „Kárpát-medencei feladatok a XXI. századra" elnevezésű program keretében „Az Északkeleti-Kárpátok erdeinek szerepe az éghajlatváltozásban" címmel konferenciát tartottak Kiskunfélegyházán.