2009. június 03. - Sokkal gyorsabban tűnnek el az erdők Afrikában, mint a világ más részein. Ennek egy tanulmány szerint a fő oka az, hogy a földek tulajdonjoga nem rendezett és így például egyes kormányok koncessziót köthetnek nagy ipari fakitermelő cégekkel. Kevesebb, mint 2 százaléknyi erdő tartozik közösségi felügyelet alá Afrikában. Ázsiában és Latin-Amerikában hasonló fennhatóság alatt az erdők harmada van – derült ki a Rights and Resources Initiative vizsgálatából. A jelentés szerint az erdőirtások aránya a fekete kontinensen négyszerese az átlagosnak, épp ezért a szervezet úgy véli, hogy a földbirtoklás kialakításával talán meg lehetne állítani az erdők kiirtását, ez pedig segíthet a klímaváltozás lassításában és a szegénység mérséklésében is.
A jelentésben 39 trópusi ország birtokrendszerét vizsgálták meg, ez ugyanis a bolygó trópusi erdőinek a 96 százalékát teszi ki. Így derült ki, hogy az afrikai emberek sokkal kevésbé képesek kontrollálni az őket körülvevő erdőket, mint a más trópusi országokban élők. Bár néhány állam már bevezetett olyan jogszabályokat, amelyek erősítik a közösségi jogokat: ilyenek például Angola, Kamerun, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Gambia, Mozambik, Mali, Niger, Szudán és Tanzánia, ennek ellenére a jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy ezeknek az országoknak is ténylegesen alkalmazniuk kellene a jogokat.
Szerintük az nem elég, hogyha elfogadják a földekre vonatkozó szabályokat, arra is szükség van, hogy a kormányok ellenőrizzék a helyi menedzsmenteket és a vállalatokat, hogy valóban be is tartják-e azokat. Vannak olyan országok a jelentés szerint, ahol bár él a földhöz való közösségi jog, mégis még most is a kormány ellenőrzi az erdőket és különféle koncessziókkal azokat ipari fakitermelő cégeknek juttatja. Ez pedig még erősebb erdőirtást és korrupciót eredményez. Tapasztalataik szerint, hogyha a földhöz való jogot gyakorolhatják a bennszülöttek, főként a nők, akkor az megállítja az erdőirtásokat és így a globális felmelegedést is.