Az erdők védelme világméretű feladat (Kárpátinfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009-06-08 - Több mint félszáz Kárpát-medencei szakember vett részt a Kiskunfélegyházán harmadízben megrendezett környezetvédelmi konferencián, amelyet a Közép-Európa Klub (KEK) civilszervezet kezdeményezett.

Az Északkeleti-Kárpátok erdeinek szerepe az éghajlatváltozásban volt a rendezvény témája.
A rendezvényt Kelemen József, a KEK főtitkára nyitotta meg. Vitaindító felszólalásában Olajos Péter európai parlamenti képviselő, a környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó bizottság tagja hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medence, a hozzátartozó hegyláncokkal, egy természetes állapotú nagy ökológiai egység, amely különösen érzékeny a környezetünket érintő káros változásokra. E probléma mindennapi életünkre is jelentős kihatással lesz és ennek jelei már több területen mérhetővé váltak.
Az elmúlt másfél évszázadban az iparosítás, az urbanizáció és az infrastrukturális beruházások hatalmas területeket vontak ki a természetes vegetáció kárára. Zöldmezős beruházások helyett a roncsolt területek igénybevételét, rehabilitációját kell előtérbe helyezni, összegezte Vida Gábor professzor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Surányi Dezső professzor arra hívta fel a figyelmet, hogy az erdők fontos szerepet játszanak a fajok biológiai sokféleségének megőrzésében. Ezért a földrajzi egység problémáinak megoldása csak egységes szemléletű, határokon átívelő összefogással lehetséges.
A konferencia munkájában részt vett kárpátaljai tudósok közül Tarics Zoltán, az Ungvári Elektronfizikai Kutatóintézet tudományos titkára a globális éghajlatváltozás Kárpátalja ökológiájára gyakorolt hatásairól beszélt.
Csubirka Magdolna, az Ungvári Nemzeti Egyetem docense "Az erdők szerepe az ökológiai egyensúly fenntartásában" című előadásában elmondta, hogy az Északkeleti-Kárpátok hegylánca kiemelkedő jelentőségű a Tisza vízgyűjtője hidrológiai viszonyainak és növényzetének alakulásában.
Igen fontos problémára, az őserdők védelmére figyelmeztetett Riskó Béla, a Kárpátaljai Megyei Természetvédelmi Társulat alelnöke. Az Északkeleti-Kárpátok őserdei pótolhatatlan információkat rejtenek, ezért megőrzésük nemcsak a Kárpát-medence, hanem egész Európa számára kiemelt fontosságú. Szorgalmazta: mindaddig, amíg ezen erdők tudományos szintű felmérése nem történik meg, be kell vezetni ezekben az erdőkben a fakitermelési moratóriumot. Oleg Parlag, az Ungvári Elektronfizikai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.