A közel 1100 hektáros területhez a mecseki parkerdő, az Égervölgy, a Tüskésrét, valamint a malomvölgyi parkerdő tartozik.
Nagy Gábor, a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóságának osztályvezetője szerint, bár ezek a területek helyi védettséget élveztek korábban is, minden bizonnyal természetvédelmi szempontból kedvezőbb helyzetbe kerülnek.
A szakember úgy véli, hogy különösen a mecseki fakitermelés módjai változhatnak meg előnyösen, így a tarvágások, a nagyobb, többhektáros területek kivágása helyett a mozaikszerű erdőgazdálkodás kerülhet az előtérbe.
Másrészt az erdőjárókra vonatkozó szabályok és büntetések is szigorodnak. A tájvédelmi területeken például tilos a járműhasználat, így nemcsak motorizált járművekkel, hanem mondjuk kerékpárral, sőt lovon sem lehet közlekedni.
Hasonló szigorodással számol dr. Varga Tamás, az MgSzH Baranya Megyei Erdészeti Igazgatóság vezetője, aki szerint a változást a július 10-én életbe lépő új erdőtörvény fogja meghozni. A szakember részt vett a törvény előmunkálataiban és hangsúlyozza, hogy a jelenleginél sokkal több olyan útvonalat kell majd kijelölni, ahol engedélyezett például a kerékpáros közlekedés.
A fakitermelés óvatos belenyúlásokkal, kisebb területeken végezhető, s ebbe a hatóság bevonja a természetvédőket, a nemzeti park illetékesét is. Varga Tamás inkább az erdőjárók jogkövető magatartásában reménykedik, minthogy a kemény büntetések erejében hinne. Ugyanis egy ilyen óriási erdőben nem könnyű a jogszabályok megszegőit – motorosok, quadosok, természetkárosítók, illegális tűzrakók – tetten érni. Kozma Ferenc