Az EU országai erdészeti felsővezetőinek értekezlete Jihlaván (Fatáj/ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Hatékony erdészeti kommunikációs stratégiára van szükség
Az EU erdészeti felsővezetőinek értekezletét (Meeting of the EU Forest Directors) évente kétszer tartják.

A rendező az EU elnökségét adó tagország, melynek ilyenkor lehetősége van arra, hogy tanulmányút segítségével is bemutassa sajátosságait. Az értekezlet általában egy fő témával foglalkozik.
Az erdészeti felsővezetők idén első félévi értekezletének házigazdája Csehország volt június 22-25. között Vysocina régióban, Jihlava városban. Az értekezleten mintegy 60-an vettek részt.
Az erdészeti felsővezetőn az erdészeti ágazat vezetői értendők, például magas rangú minisztériumi vezető, akihez az erdészet ügyei tartoznak, az erdészeti szolgálat vezetője, az állami erdészet vezetője. Az esemény informális alkalom, hogy a résztvevők tanácskozzanak egymással, illetve egyeztessenek az EU Bizottság képviselőivel. Az értekezleten Magyarországot dr. Nagy Dániel, az FVM Természeti Erőforrások Főosztályának vezetője képviselte.
 
A jihlavai értekezlet egyik témája az erdészeti kommunikáció az EU-ban. A FATÁJ kérdésére válaszolva dr. Nagy Dániel az ülés lényegét az alábbiak szerint foglalta össze: Az ülés két témacsoporttal foglalkozott a krízis hatásaival és az erdészeti kommunikációval.
Vizsgálták a krízis hatását az erdőgazdálkodásra, illetve hogyan lehetne e hatást a vidékfejlesztési tervek segítségével a legjobban csökkenteni. Ugyanakkor kitértek az erdőgazdálkodók legfontosabb vevőjének, a faiparnak a gondjaira is, hogyan lehetne az értékesítési lehetőségeit bővíteni. Arra jutottak, hogy keresni kell az új termékeket, a fa új felhasználási területeit, illetve a meglévők esetében segíteni kell a faértékesítés bővítését. A legnagyobb piacbővülési lehetőséget (főleg a fenyőben gazdagabb országok) a faépítés fejlesztésében és az ehhez kapcsolódó termékfejlesztésben látják. Ugyanakkor a fa energiatermelésben való felhasználásának terjedése is téma volt.
A kommunikációval kapcsolatban készült egy megállapodás, mely a június 3-5. között Csehországban tartott "Jöjjünk ki az erdőből" (Taking us out of the woods) értekezlet jelentésén alapult. A Jihlava megállapodás elismeri, hogy az erdészeti kommunikációt javítani kell, hogy felhívják a figyelmet az európai erdők jó állapotára, hogy megértessék a tartamos erdőgazdálkodás lényegét az emberekkel, valamint, hogy a fa, mint megújuló anyag előnyeit még jobban kidomborítsák. Az erdő alapú iparok versenyképessége szempontjából nagy jelentősége van a fentieknek, amint azt a Bizottság is elismerte az "Innovatív és tartamos erdő alapú iparok az EU-ban" című közleményében.
A jihlavai ülés résztvevői arra jutottak, hogy
- hatékony erdészeti kommunikációs stratégiára van szükség az EU-ban,
- néhány a nagyközönség által a szakemberek részére felvetett kulcstémára és félreértésre kell fókuszálni alaposabb tájékoztatást adva a fáról és az erdőgazdálkodásról,
- hasznos lehet a kommunikációs ötletet hatékonyabban megosztani egymás között,
- nemzeti és regionális szinten támogatott stratégiára van szükség,
- közös és összehangolt Európát átölelő kommunikáció szükséges, mint például az Európai Erdők Hete, mely sikeres volt 2008-ban, az erdőpedagógia, az erdővel kapcsolatos oktatás, a megújuló, tartamos és klímabarát fatermékek elismerése és hirdetése.
Mindezek közben természetesen figyelembe kell venni a nemzeti sajátosságokat. Már előjegyezhető 2011., mint az Erdők Nemzetközi Éve, mely jó alkalom lesz a világméretű erdészeti kommunikációra.
A résztvevők javasolták a megkezdett munka folytatását, amihez a megfelelő szakemberek támogatását igénybe kell venni, valamint segíteni és fel kell használni a UNECE_FAO Erdészeti Kommunikációs Hálózat (FNC) munkáját. Minden szereplőt be kell vonni e folyamatba, valamint teljes mértékben figyelembe kell venni az Európai Bizottság most készülő közvélemény-kutatásának várható eredményeit. A kutatás címe: "Az erdészeti kommunikáció alakítása az EU-ban: az erdők és az erdőgazdálkodás közönség általi megítélése".
Végül az egybegyűltek arra kérték az Európai Bizottságot és annak Erdészeti Állandó Bizottságát, hogy hozza létre az Erdészeti Állandó Bizottság ad-hoc munkacsoportotját az FCN szakértőinek bevonásával a munka továbbvitelére.
A 2009. második félévi EU erdészeti felsővezetői értekezlet Svédországban lesz szeptember 30. és október 1. között. Fentiekből következik, hogy a 2011. első félévi EU erdészeti felsővezetők értekezletének Magyarország lesz a házigazdája, tekintettel arra, hogy akkor hazánk tölti be az EU elnökséget. Mőcsényi Miklós
 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.