2009. július 22. - A köztársasági elnök zöld utat adott az új erdőtörvénynek. Az új változat elfogadása mellett kiálló WWF Magyarország szerint az új törvény számos eleme jelent az erdők védelme szempontjából előrelépést. Az WWF Magyarország szerint az új erdőtörvény nagyot lépett előre a természetvédelmi és közjóléti szempontok jobb érvényesülésének irányába. Lényeges, hogy a jövőben az állami erdők jelentős részén tilos lesz a tarvágás, ami elsősorban az alföldi tölgyesek esetében jelent nagy változást.
Ugyancsak az állami erdőkben, közel százezer hektáron ún. örökerdők fenntartását írja elő a törvény, ahol szálaló erdőgazdálkodást lehet folytatni, vagy indokolt esetben azt sem.
Az örökerdők, melyek kialakításért a WWF és más zöld civil szervezetek is síkra szálltak, az erdők hármas funkcióját folyamatosan biztosítják, így itt az élővilág és a közjólét szempontjai gazdálkodás mellett is messzemenően érvényesülhetnek.
A törvény az állami erdők döntő részének forgalomképtelenségét is kimondja, így a társadalom egésze szempontjából legfontosabb erdőterületek megfelelő kezelése a jövőben is az állami erdőgazdálkodás keretein belül, kiemelt szintű garanciák mellett történhet. Ugyancsak hathatós garanciákat látunk az erdővédelmi őrszolgálat felállításában és az eredetkövetési rendszer kialakításában, ami várhatóan képes lesz visszaszorítani a falopásokat, és ezzel véget vetni egy természetvédelmi és társadalmi szempontból rendkívül káros jelenségnek.
Sajnos a civileknek az a javaslata, hogy erdészeti hatósági ellenőrzés ne egyszerűsödjön mindenhol, és a természetvédelmi vagy közjóléti rendeltetésű erdők esetében maradjon meg jelenlegi formájában, nem talált kellő elfogadtatásra. Hasonlóképpen a civil szervezetek ügyféli jogállása sem valósult meg, ami pedig lehetővé tehette volna, hogy az erdőgazdálkodást indokolt esetekben a társadalmi részvétel is befolyásolhassa.
"Számos kompromisszum és hosszas egyeztetések során jött létre ez az új törvény, ami természetvédelmi és közjóléti szempontból előrelépést jelent az eddig hatályoshoz képest. - mondja Figeczky Gábor, a WWF Magyarország természetvédelmi igazgatója - Reméljük, hogy ennek eredményei már néhány éven belül láthatóak lesznek."
A WWF reméli, hogy a hatósági munka átalakítása eléri célját, és hatékonyabbá teszi az ellenőrzést; esetleges hibái pedig a jövőben korrigálhatók lesznek. A szervezet bízik abban is, hogy a társadalmi részvétel lehetőségei a jövőben a jelenleginél jobban beépülhetnek az erdőkkel kapcsolatos valamennyi döntés meghozatalába.
Fontosnak tartjuk, hogy az új erdőtörvényhez kapcsolódó jogszabályok kidolgozásában érdemben részt vehessenek a társadalmi szervezetek, és a zöld civilek részvételével létrehozandó Országos Erdő Tanács munkája is minél hamarabb beindulhasson.