Folytatódhat a falopás Szentegyházán (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. augusztus 17. - Újabb, az erdőbirtokok körüli káosz felszámolását célzó kezdeményezés futott zátonyra Szentegyházán. Megcsillant ugyan egy pillanatra a remény, hogy pozitív fordulatot vesznek a dolgok – ugyanis a csíkszépvízi magánerdészet hajlandóságot mutatott az erdők őrzésére –, ám a tulajdonosok, helyi elöljárók és az erdészeti felügyelőség illetékesei részvételével megtartott tanácskozás nem hozott előrelépést.
Mint ismeretes, Szentegyháza régóta forró pont a megyében az erdészeti kihágásokat illetően. A különböző hatóságok (erdészeti felügyelőség, rendőrség, csendőrség, környezetőrség) akár egyenként, akár közösen végzett ellenőrzései kudarcot vallottak, a birtoklevelek helyzetének zavarossága miatt. Az összeesküvés-elméletek szerint azért tehetetlenek a hatóságok, mert „nagy emberek" állnak a fatolvajok mögött. Állítólag még a központból, Bukarestből indított razzia híre is kiszivárgott, a nagy erőkkel felvonuló ellenőrök semmi rendelleneset nem találtak az árulkodó csutakokon kívül.
Jól szervezett helyi bűnszövetkezetről, megfélemlített erdőtulajdonosokról, bosszúból felgyújtott épületekről beszélnek az emberek. Ezeknek a településen keringő mendemondáknak valóságtartalmát nehéz lenne cáfolni vagy megerősíteni, ám a csutakok bizonyítják, hogy „háttér nagykutyákkal" vagy azok nélkül valakik kegyetlenül lopják az erdőt. A helyzet különösen groteszk, hiszen a különböző hatóságok a helyszínen félreérthetetlenül szembesülnek az elképesztő méreteket öltött illegális fakitermeléssel, tisztában vannak azzal, hogy valakik sorozatos bűncselekményt követnek el, ennek ellenére a kaotikus birtoklevelek miatt kénytelenek dolguk végezetlen távozni. Legtöbb esetben az egyetlen eredmény egy jegyzőkönyv.
Miközben az egyes hatóságok a „döglött macskát" egymás udvarába dobálják, az erdő fogy, holott a jelenleg hivatalos őrzés híján maradt birtokokról egy szál fát sem szabadna levágni. A lapunk által megkérdezett független jogász szerint az illegális fakitermelés bűncselekménynek számít, tehát az illetékes hatóságoknak hivatalból nyomozást kellene indítaniuk, függetlenül attól, hogy azonosítható-e az érintett erdős terület tulajdonosa, vagy sem. Hompoth Loránd Hargita Népe 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.