S ha a Romsilva-rendőrség közös ellenőrzései során el is csípnek néhány tolvajt, azok megússzák pénzbírsággal, amit simán kifizetnek az előző napok profitjából.
Arad - Bagatellizált gondok
A Romsilva Rt. aradi erdészeti hivatala, információszolgáltatás szempontjából továbbra is az egyik legzártabb intézménye a megyének, és ezt most sem hazudtolta meg: többszöri próbálkozás, személyes beszélgetés után is, a sajtószóvivőt helyettesítő Păşcălău mérnök semmit nem akart mondani a falopásokról. Az egyetlen, nagy nehezen kipréselt adat, hogy miközben ők tavaly 320 ezer köbméter fát termeltek ki és adtak el legálisan, a lopások 300 köbmétert tettek ki. A szám természetesen a nevetségesség kategóriájába sorolható, még akkor is, ha csupán az aradi nagypiac környékén a nyár végétől strázsáló, fával megpakolt kisteherautókat vesszük figyelembe. Mert akkor még nem beszéltünk arról, hogy a megye lakosságának durván a fele vidéken él, fával fűt, és a téli tüzelőt szállítók nem arról híresek, hogy minden eladott köbméterről számlát adnának a vásárlónak. Arra a kérdésre, hogy a rendőrséggel közösen alkotott ellenőrző csoportok tavaly hány tolvajt füleltek le, és mennyi bírságot szabtak ki, a szóvivő-helyettes csupán a vállát vonogatta.
A megyében körülbelül 207 ezer hektárnyi erdő van, ennek a felét birtokolja a Romsilva, a másik fele magánkézben van. Ami lopás szempontjából semmit sem jelent. A megyeszékhelyen két helyen lehet biztosan, és az ősz beállta után bármikor tűzifát vásárolni: a nagypiac környéki utcák, ahol szép sorban állnak az ócska kisteherszállító Dacia 1300-asok, utánfutós ARO-k és egyéb járművek – szekereket azonban már csak nagyon ritkán lehet látni –, valamint az Obor piac mellett. Ez utóbbi helyen rendezkedtek be a fűrészáruval kereskedők is, aki építkezik, vagy lécre, deszkára van szüksége, ide jön ki. Természetesen számlát nem szoktak adni, de alkudni lehet mind a tűzifára, mind a fűrészelt faárura. A vidéki városok mindegyikében lehet tűzifát vásárolni a főleg piaci napokon kiálló teherautókról, aki pedig kisebb településeken lakik, az tudja, hogy helyben kihez kell fordulni.
A rendőrség a Romsilva képviselőivel a Maros-völgyéből vagy Borossebes, Honctő felől érkező teherautókat szokta figyelemmel kísérni, és razzia alkalmával megállítani, ám a nagyban kereskedők pontosan tudják, hogy okmányokat kell felmutatni, hogy megússzák a büntetést. Ezért aztán gyakran az egy-két köbmétert szállító kishalakat szokták fülön csípni, de ők is megússzák enyhébb pénzbírsággal, amit hamar kitermelnek a következő szállításánál.Azt a Romsilva aradi vezetői is többször hangoztatták, hogy a Hargita, Kovászna, Neamţ vagy Suceava megyékben tapasztalható erdőirtás, falopás itt sokkal kisebb méretekben folyik, Arad megyére nem jellemző. Némi javulást eredményezhet az erdészeti csendőrség megalakítása, ez egy militarizált testület lenne 24 órás szolgálattal, de egyelőre csak papíron létezik.
Hunyad - Meglepően mérsékelt
Hunyad megyében az illegális fakivágás nem ölt akkora méretet, mint ahogy erdővel borított területe nagysága alapján elvárható lenne. 310 000 hektárnyi erdővel Hunyad megye az elsők között van Erdélyben, az illegális fakivágás mégis kevesebb, mint más, hasonló adottságú megyékben. A visszaszolgáltatások révén egyre fogyatkozó állami erdőket kezelő Romsilva, illetve a tulajdonformától függetlenül mindent ellenőrző erdészeti felügyelet szakértői egyaránt eme tapasztalatot hangsúlyozzák.
Új tulajdonviszonyok tükrében
Jelenleg a Hunyad megyei erdők körülbelül fele került vissza a jogos tulajdonosokhoz, vagy azok leszármazottaihoz, s csupán a fele maradt állami kézben, ismertette a helyzetet Ioan Coandă, a Romsilva munkatársa. A Romsilva csupán az állami erdők védelmét biztosítja, a magánerdőket viszont csak szerződés alapján.Az erdőtulajdonosnak ugyanis köteles szerződést kötnie a Romsilvával, vagy bármely más erdőt őrző céggel. Manapság a megyében négy magán erdőkerülőség létezik – a legújabb az év elején alakult a Zsil völgyében –, melyek öszszesen olyan 75 000 hektár fölött őrködnek. Mivel a tulajdonosok között sok az idősebb személy, aki nem igazán jártas az ügyben, vagy más településen lakik, az is előfordul, hogy egyes erdőterületek – jelenleg olyan 40 000 hektár – őrző cég nélkül maradtak, s bizony el-eltűnik némi fa.Nagyobb kihívást jelentenek azok, akik gazdasági megfontolásból vásárolják fel az erdőket. A szemfülesebbek saját fájukat „lopják el”. Az őrző cég évente kétszer – tavasszal és ősszel – készít leltárt. A legális kivágásokon kívüli hiány pedig őket terheli.
Magyarán, amennyiben a tulajdonos kijátssza az erdőőrző cég éberségét, akkor kétszer vágja zsebre a kivágott fa értékét: egyszer a piaci értékesítésnél, másodszor pedig kártérítésként az őrző cégtől. S mivel egy erdész átlagban több mint 800 hektárért felelős (dombvidéken), illetve 1400 hektárért (a nehezebben megközelíthető hegyvidékeken), ilyesmi is előfordul.
Mérsékelt szabálytalansági arány
Tekintettel a nehezen felügyelhető erdőkre, illetve a gazdasági élet egyéb területén tapasztalt országos fosztogatásra, az illegális fakivágás meglepően alacsony Hunyad megyében. Ioan Faur, az erdészeti felügyelet vezetője is hasonlóképpen vélekedik: a megyében nincsenek komoly problémák. Évente olyan 2-3000 köbméternyi fát vágnak ki törvénytelenül, ami a megye éves 400-500 000-es fakitermelésének csupán töredéke.
Amennyiben nem sikerül a helyszínen rajtakapni az illegális favágást, leginkább a szállítás közben csípik nyakon, szemléltette a helyzetet Bogdan Niţu, a megyei rendőrség szóvivője. Ez ugyanis nem a Romsilva, hanem az erdészeti felügyelőség és a rendőrség feladata. Az értékesítésnél való lecsapás kisebb sikerrel jár, mivel a tolvajok nem igazán kockáztatják meg a piacon való nyílt árulást, inkább kialakult fafeldolgozó ügyfélkörüknek szállítanak. Amelyekre azonban nem könnyű lecsapni, pontosabban rábizonyítani a fa illegális voltát.
A törvénytelen fakivágás nem mutat emelkedő tendenciát, de csökkenőt sem. Az év eleje óta például a Hunyad megyei rendőrség 135 illegális fakivágás ügyében indított eljárást. Az előző években hasonló volt a bűncselekmények száma, jelentős változás nem történt. Magyarán még mindig „csipegetés” az az ország más megyéiben tapasztalható erdőirtáshoz képest.
Temes - Nincs erdőirtás
A megyében az erdőkerülőségektől (Ocol Silvic) lehet hivatalosan tűzifát vásárolni, Temesváron kettő is működik, az Aleea Pădurea Verde 1. szám és az Avram Imbroane 86. szám alatt. A vadászerdei hivataltól az alábbi információkat kaptuk: a tűzifának 100 lej köbmétere, de házhoz szállítással együtt már 135 lej/köbméter. A gond az, hogy csak minimum 10-12 köbméteres rakomány szállítását vállalják, egy családnak viszont általában hat köbméter elegendő. Ezért szívesebben veszik, ha a kliens maga oldja meg a szállítása bakóvári, kövéresi vagy a dettai erdőből.
Deszkát, gerendát a mehalai piacon (olcsóbban) és az építőanyagot forgalmazó raktárakban, áruházakban egyaránt lehet vásárolni.
Az erdőtulajdonosok vágatnak törvénytelenül
A vágások törvényességét az Erdészeti- és Vadászfelügyelőség (ITRSV) ellenőrzi. Carmen Moraru szóvivő a Nyugati Jelennek azt nyilatkozta: legutóbb a Kricsó környéki erdőkben tartottak alapos ellenőrzéseket, ahol 470 erdőtulajdonos erdejében 1352 köbméter fa törvénytelen kivágását állapították meg, az okozott kár 315 557 lej. „Az erdőtulajdonosoknak szerződést kellene kötniük valamelyik erdőgazdálkodási hivatallal ahhoz, hogy törvényesen vághassanak ki fát – mondta Carmen Moraru. – Ezt már csak azért sem tehetik meg, mert a magánerdők a terepen nincsenek világosan elhatárolva egymástól, nincsenek rendezve. A rendezési munkálatok, az elhatárolás, az erdészetekkel kötött szerződések, az erdők őrzése mind pénzbe kerülnének. Szerencsére Temes megyében nem jellemzőek a masszív és törvénytelen erdőirtások, mint más megyékben. A második évnegyedben összesen 917 köbméternyi fát vágtak ki a megyében törvénytelenül, 185 000 lej értékben. Csak az egy köbméter fa értékének ötszörösét jelentő károkat foglaljuk a jelentésbe.” Carmen Moraru elismerte, hogy a saját erdejükből törvénytelenül fát kivágató tulajdonosok többnyire pénzbüntetéssel megússzák a dolgot.
A erdészeti felügyelőség szóvivőjétől azt is megtudtuk, hogy a rendőrséggel közösen közúti ellenőrzéseket is tartanak. Az utolsó három hónap során 7 esetben állapítottak meg kihágást, 41 köbméter fát koboztak el és az elkövetőket összesen 7120 lejre büntették. Pataki Zoltán, Chirmiciu András, Irházi János