Favágóverseny a székelyföldi Ivóban (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. október 27. - Nem csak az erő, hanem az ügyesség és a tapasztalat is számított, a balták és fűrészek pedig nem tétlenkedtek gazdáik kezében.

Székelyföldön hagyományos foglalkozásának számít a favágás. Különösen igaz ez az Ivó völgyében, hiszen a Hargita lábánál meghúzodó festői szépségű falut körülvevő erdők biztosítják a helybéliek megélhetését. Az egyik itt található panzió tulajdonosa ezért idén először a favágók védőszentjének tiszteletére megrendezte a favágók éves megmérettetését.
 „Mindenféle ünnepet ünnepelnek, csak pont azt nem, ami itt leginkább belevág. Minden második ember favágásból keresi a kenyerét, valamilyen módon a fából él éppen ezért lett az az ötletem, hogy a közeljövőben minden évben ünnepeljük meg ezt a Szent Simon ünnepét, és ebből az alkalomból mindig csinálnánk egy favágó versenyt. Nem is az a lényeg, hogy ki nyeri a versenyt, hanem, hogy eltöltsünk itt egy kellemes napot. Szerencsére az időjárás kedvez” – mondta Venyige István, szervező.
A próbák összeállításában nemcsak az izomerőre van szükség, az ügyesség és a pontosság legalább akkora szerepet kap. Az első versenyszámban egy alulról végzett bemetszést kell a lehető legpontosabban eltalálni felülről. Szerepel itt még motorosfűrész szétszerelés, majd egy rönköt pontosan félméteresre kell vágni, az egyetlen támpont a szemmérték. A versenyzők mindegyike tapasztalt favágó ígyhát nem is csoda, hogy hamarosan szinte fröcsköl a fűrészpor és a nézők csipkelödő megjegyzéseinek hatására valódi verseny alakul ki.
A fűrész és a fejsze mellett a résztvevők baltával is bizonyíthatták rátermettségüket.
„A harmadik próba egy nem éles, hanem tompított élű fejszével deszkába szögbeverés. A szög fejét el kell találni a fejsze élével, nem a fokával, hanem az élével, úgy kell beverni a szöget. Ez nem lesz olyan egyszerű, mert a szög elég sok szelet fog kapni, fog görbülni. Ez is időre megy természetesen” – hangsúlyozta Fodor György, erdész.
A verseny utolsó száma nyers erőt igényel, a rönkcipelés bizonyul a legnehezebb próbának. Míg a zsűri félrevonul dönteni, a nézők is próbára tehetik magukat.
Bár a harcsafűrészes próbára főként házaspárok jelentkezését várták, a megmérettetés számos furcsa párt hívott életre. A polgármester a legfiatalabb versenyzővel indult, az első helyen azonban a legidősebb páros végzett.
A fűrészek zaja lassan elhal, így az Ivó völgyét ölelő erdők újra csendbe burkolóznak. A nyugalom azonban csupán egy évet tarthat, a szervezők szándéke szerint ugyanis jövőre a favágók ugyanitt bizonyíthatják rátermettségüket. Adorján Botond


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.