DR. NAGY ANDOR, (KDNP):
- Miniszter Úr! Pár héttel ezelőtt jelent meg a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontnak tanulmánya, amely a magyarországi fakitermeléssel foglalkozott. Olyan adatokat hozott nyilvánosságra az illegális fakitermeléssel kapcsolatosan, amely joggal váltotta ki nemcsak a természetvédők, hanem minden jóérzésű magyar állampolgár felháborodását. A hivatalos adattári nyilvántartás szerint évente 6,5-7 millió köbméter fát vágnak ki, melyből 3-3,5 millió köbméternyit illegálisan. Tehát a kivágott magyarországi famennyiségnek majdnem a fele, de harmada biztosan ilyen fekete-forrásból származik. A magyarországi erdők megújuló-képességét is veszélyeztetheti a folyamat, ha nem teszünk valamit!
- A tanulmány becslése szerint 50-75 milliárd forintról van szó, ennek már az áfa-vonzata is jelentős. Az illegális kitermelésből származó faanyag legnagyobb része egyébként tűzifaként jelenik meg fekete-piacon. Ez egy óriási üzlet! Az illegális fakitermelők letarolják és tönkretehetik az erdőinket, az állam, s azon keresztül az állampolgárok, pedig jelentős adóbevételtől eshetnek el. A legjobb szándékkal meghozott jogszabályok, a legintenzívebb kormányzati PR-stratégia sem feledtetheti egy idő után az állam és a közigazgatási rendszer gyengeségét, és valahol törvényszerű az, hogy ha nem megfelelő az ellenőrzés, akkor ilyen esetek előfordulnak. Kérdezem a miniszter úrtól:
Mit tesznek, tehetünk az illegális fakitermelés megakadályozása érdekében?
GRÁF JÓZSEF, (Földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter):
- Képviselő Úr! Az ön következtetéseivel teljes mértékig egyetértek, itt nemcsak gazdasági kárról, hanem egy óriási erkölcsi problémáról is szó van, és az erdő az a közös javunk, amelyet nagyon nehezen tudunk pótolni, és nem lehet egyik pillanatról a másikra. Az új erdőtörvény kötelező faanyageredet-igazolási rendszert vezet be, ami szerint a forgalomban mozgó faáru eredetét megfelelő dokumentumokkal kell igazolni, és minden esetben jogosítvánnyal bír a fellépő hatóságok bármelyike az azonnali lefoglalásra és a büntetőeszközök bevetésére. Ez egy nagyon komoly előrelépés! Az erdészeti hatóságon belül az erdővédelmi szolgálat felállítása is napirenden és folyamatban van. Ezen most dolgoznak a kollégáim és természetesen én is, hogy minél előbb egy élő szervezetet hozzunk létre, amely az illegális fatermelést meg tudja akadályozni.
DR. NAGY ANDOR:
- Miniszter Úr! Nemrég Kiskunhalason az évtized természetkárosító pere kapcsán 51 vádlott ügyét tárgyalták, 126 millió forint értékben vágtak ki illegálisan fát, természetkárosítás, adócsalás bűncselekményével vádolták az elkövetőket. Olyan erdőket irtottak ki, vágtak tarra, amelyeket még a XVIII-XIX. században éppen azért ültettek, hogy megkössék a homokhátságon a futóhomokot.
- Szeretném miniszter úrnak javasolni, hogy mindezt ne csak statisztikai ügyként kezelje! Kérem, hogy fordítson rá kellő figyelmet, egyébként olyan károk keletkezhetnek, amelyeket nehéz lesz a későbbiekben orvosolni!
2009. november 18. - Mit tesz a kormány az illegális fakitermelés megakadályozása érdekében?