A már elsivatagosodott és a veszélyeztetett területek együtt több mint 80 millió hektárt (0,8 millió négyzetkilométert) tesznek ki, ami India 3,28 millió négyzetkilométeres teljes területének csaknem 5 százaléka. India területének több mint 32 százalékát érinti a talajdegradáció, amely első sorban az ország északi és nyugati területeit, Rádzsaszthán, Kasmír, Gudzsarát és Mahárástra államokat sújtja.
A tanulmány kiemeli, hogy India az egész Föld szárazföldi területeinek csupán 2,4 százalékát teszi ki, de ezen a területen a világ lakosságának 16,7 százaléka és állatállományának 18 százaléka él. Vagyis a szárazföldi természeti forrásokra irdatlan nyomás nehezedik.
Az emberi tevékenység mellett a sivatagosodás további okai a csapadék csökkenése, valamint a víz és szél okozta erózió. A helyzetet súlyosbítja a káros mezőgazdasági gyakorlat.
A tanulmányt az Alkalmazott Űrkutatási Központ és a Current Science című tudományos lap közösen végezte műholdas térképezés alapján. Ez az első országos felmérés a talajdegradációról.
Nem sokkal ez előtt a tanulmány előtt tette közzé a McKinsey tanácsadó cég, hogy 2030-ra India vízszükséglete megduplázódik, aminek következtében kiszáradhatnak a folyóvölgyei. A rizs, a búza és a cukor iránti igény növekedése miatt a hatalmas mezőgazdasági szektor 2030-ban már 1,5 billió köbméter vizet igényel, csaknem kétszer annyit, mint Kína.