Zdrenghea Gelu mérnök, az Arad Megyei Erdészeti Igazgatóság szóvivőjétől megtudtuk, a gazdasági krízis mellett, egy másik problémával is szembe kell nézniük: a komoly visszaigénylések következtében egyre kevesebb területük maradt, ami masszív személyzetcsökkentéshez vezetett.
A gazdasági krízis következtében jelentősen megcsappantak a megrendelések, ennek következtében a fakitermelés is visszaesett, az értékesített faanyag egységárával együtt.
Az erdészeti igazgatóság statisztikái magukért beszélnek: az 1990-es évben nyilvántartott 207 210 ha erdős területből a 2008-as év végéig (az idei összegzésnek nem jutottak a végére) 106 990 ha maradt. Körülbelül a fele.
Az eredeti 14 erdőkerülőségből mára tíz maradt: a berzovai, a béli, a kisjenői, a honctői, a lippai, a radnai, a soborsini, a zarándpataki (Valea Mare), a menyházai, illetve a Iuliu Moldovan nevű.
Ami a fakitermelést illeti, a szóvivő szerint, míg a ’90-es évben 508 000 köbméter faanyagot termeltek ki, illetve dolgoztak fel, 2008-ban ez a mennyiség 38,44%-kal esett vissza. Idén november 30-ig pedig az erdészeti igazgatóságnak már csak 266 000 köbmétert sikerült kitermelnie.
Az erdők egy részét mára természetvédelmi területekként tartják nyilván, ezért a kezelésük is különleges törvénykezés alá esik. Szomorú, hogy a látogatók, turisták és általában a lakosság nem mindig vigyáz ezekre a kincsekre. Az erdészeti igazgatóság vezetői szerint az ország többi részéhez viszonyítva, Arad megyében az utóbbi évtizedekben nem volt példa masszív erdőirtásra, az illegális fakereskedés azonban ezen a vidéken is virágzik.
A visszaigényelt, egykor az állami tulajdon részét képező területek (melyek nemcsak erdőket foglalnak magukba) mintegy 23,5%-át jelenleg is az Arad Megyei Erdészeti Igazgatóság alkalmazottai adminisztrálják (őrzés, növényvédelem stb.)
Ami az erdősítési akciókat illeti, a szóvivő szerint a 2008-as évben 132, idén 141 ha (állami, illetve magánkézben lévő) területet fásítottak be. „Az erdősítés bonyolult feladat és nem csak abból áll, hogy elültetünk pár facsemetét és ezzel lezártuk az ügyet. Ezt a folyamatot nyomon kell követni. Az utóbbi években volt néhány kezdeményezés bizonyos intézmények (pl. csendőrség) részéről, de nem sok eredménnyel. Nem olcsó mulatság, egy hektár beerdősítése minimum 1000 euróba kerül. Azzal pedig semmit nem értünk el, ha egy évre az erdősítés után az illető területet betonnal öntik le…” – nyilatkozta a szóvivő.