Ugyanakkor ez az egyetlen téma, ahol legalább rész sikereknek örülhetünk, bár nem árt megjegyezni, hogy mindez csupán a jéghegy csúcsa - írja koppenhágai tudósítónk.Valójában ez a téma lefedi az erdőpusztítással összefüggő szennyezőanyag-kibocsátást, valamint az erdők minőségi romlását. AZ EU néhány napja jelezte, hogy 7 milliárd eurót szánna általában az adaptációra, melynek feltétlen része az erdőpusztítások leállítása is, és az irtásból származó kibocsátás csökkentése (REDD). Az Amerikai Egyesült Államok és további öt ország az előbbi javaslatot megfejelve bejelentette, hogy az elkövetkezendő három évben 3,5 milliárd dollárt szán az esőerdők megmentését szolgáló programokra. A másik négy állam Ausztrália, Japán, Franciaország, Nagy-Britannia és Norvégia, de a legnagyobb részt, egy milliárd dollárt az USA vállalja.
Mindez kedvező fejlemény lehet egyrészt a tárgyalások szempontjából, hiszen adhat azoknak egy utolsó lendületet, másrészt pedig a szegény országok számára, hiszen azokat jutalmazzák, akik maguk is igyekeznek csökkenteni az erdőirtást, majd később megfordítani a folyamatot.
Az erdőpusztítás lassítása, majd visszafordítása nem véletlenül az egyik kulcs témája a tárgyalásoknak, ugyanis az üvegházgáz kibocsátások 20%-ért felelős.
Az összeg bárhonnan érkezzen is, mindenképpen csak a 2010-2012 közötti gyors lépések megtételéhez lehet csak elegendő. Az ENSZ programja nagy támogatást élvez a szegény és a gazdag államok körében egyaránt, miközben a fejlődők egyik hangsúlyos igénye a támogatás mechanizmusainak minél gyorsabb kialakítása. A tudósok többsége szerint az erdőpusztításból származó szennyezés az emberi eredetű kibocsátások ötödét fedezik. Ezért az erdővesztés megfékezése kulcs fontosságú a globális felmelegedés visszatartásában.
Mindez persze mindenekelőtt azt feltételezi, hogy az erdőirtásra vonatkozó részek szerves részét képezik egy majd megszülető szerződésnek. A most felajánlott összeg csupán kedvcsinálónak jó azonban, és csak remélni lehet, hogy az alkalmazkodást és a megelőlegezést segítő alapot ennél sokkal nagyobb összeggel töltik fel a jövőben.
Az első lépést Japán teheti meg ezen az úton. Tegnap késő este a szigetország bejelentette, hogy 15 milliárd dollárt ajánl fel a fejlődő államok részére a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására, illetve az alkalmazkodásra. Az ajánlat egy sikeres politikai megállapodás esetében áll, abban az esetben tehát, ha a koppenhágai találkozó nem vall teljes kudarcot. Ez az ajánlat talán segít ebben. Benkóczy Miklós