Borbély elmondta: minél előbb szeretné beindítani azokat a környezetvédelmi programokat. Konkrétan a napelemek, szélturbinák beszerzését, felszerelését támogató, korábban beindított, de abbamaradt program életbe léptetését szorgalmazná.
A múlt év végén mind kevesebb – környezetszennyezés csökkentésére irányuló – európai uniós pályázatot írtak és nyertek meg. A miniszter szerint a pályázati eljárásokat kellene felgyorsítani, hiszen a környezetvédelmi alap mellett ez is komoly pénzforrást jelenthet bizonyos környezetvédelmi beruházások, tervek megvalósítására. Borbély László támogatja az alternatív közlekedési eszközök használatát, így kerékpársávok kiépítésére is lehetőséget teremt majd a minisztérium.
Január elsejétől bővítették a roncsautóprogramot. A napokban nyomtatják azokat az értékjegyeket, amelyeket a használt járműveket értékesítőknek kézbesítenek. Remélhetőleg ezeket februárig már eljuttatják a hulladékgyűjtő telepekre, így a hónap elején már működőképes lesz a program.Igen fontos területe a minisztériumnak a vízgazdálkodás. Az unió támogatásával e téren is számos árvízvédelmi, illetve integrált vízgazdálkodási program indult be, amelyeknek a gyakorlatba ültetését fel kellene gyorsítani.
A prioritások felsorolása mellett a miniszter marosvásárhelyiként kitért a vegyi kombinát ügyére is. Elmondta, jelentést kért és kapott a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől azokról a környezetvédelmi beruházásokról, amelyeket a programban felvállalt a gyár vezetősége. Ugyanakkor arra utasította az Országos Környezetvédelmi Ügynökséget, hogy precízebb mérőműszert szereljenek fel az ipari egység közelébe, amely vitathatatlan adatokkal szolgáljon a légszennyezésről.
– Megengedhetetlen, hogy 160.000 ember szenvedjen a kombinát miatt, hiszen nem szükséges, hogy szakemberek nyilatkozzanak arról, hogy ez mennyire szennyező, hiszen magunk is érezzük. Miniszterként, marosvásárhelyi polgárként, a törvényes keretek között megteszek majd mindent annak érdekében, hogy a kombinát ne szennyezze a levegőt. Ha nem tartják be a környezetvédelmi előírásokat, akkor drasztikus intézkedéseket is foganatosíthatunk – mondta a Népújságnak Borbély László.
A miniszter ezzel kapcsolatosan határozottan kijelentette, az ammóniaszennyezés határértékét nem az unió szabta meg, ez Románia belügye, ezzel többet nem lehet takarózni. A szaktárca fogja majd meghatározni, hogy mikor milyen intézkedéseket hozzanak, milyen normákat vezessenek be e téren.
Tegnap Borbély László találkozott a Romsilva Országos Erdőgazdálkodási Igazgatóság vezetőivel, akiknek megígérte, hogy minden kezdeményezést támogat, amely a környezetvédelmet szolgálja, és itt elsősorban az erdősítési programokra utalt. Elmondta, az erdészeti vétségeket megszigorító kormányhatározatot fél évvel ezelőtt dolgozta ki a szaktárca, és azóta sincs elfogadva. Ezt még egyszer átfésülik és előterjesztik a jövő heti kormányülésen. A továbbiakban a miniszter felkérte a Romsilva vezetőit, hogy készítsenek kimutatást a közbirtokossági erdők visszaszolgáltatásáról, és kijelentette, hogy minél előbb vissza kell adni az erdőket a jogos tulajdonosoknak. Előfordult, hogy a megyei restitúciós bizottságok elutasították a kérvényeket, de tudomása van olyan helyzetről is, hogy erdőgazdálkodási igazgatóságok nem akarják gyakorlatilag kimérni az erdőt jogos tulajdonosaiknak. Ezeket az ügyeket esetenként kell tisztázni és a törvénynek megfelelően kell eljárni. Persze vannak olyan esetek, amikor a bizottságok utasították vissza, de arról is tudunk, hogy a Romsilva nem szolgáltatta vissza az erdőket, mindezek az ügyek tisztázásra szorulnak – mondta Borbély László. (vajda)