Kása Balázs ezt két éve nem fizeti, mert kertjéből a tolvajok fákat vágtak ki. Most a nyugdíjából levonják a tartozást, amit igazságtalannak tart.
— Én ezt a letiltást nagyon igazságtalannak tartom — kezdi Kása Balázs, akinek évtizedek óta megvan a két kertje. — Korábban voltak benne gyümölcsfák, vetemény, de többször megloptak, két fámat ki is vágtak. Hajlandó vagyok kifizetni a mezőőri járulékot, ha megkapom a kár összegét, mert ha egy vállalatnál valaki lop és tetten érik, ki kell fizetnie a kárt. Ugyanúgy kellene a kertben is, ha nem kap kártérítést az ember, akkor minek fizessen — mondja a 68 éves férfi, aki szerint a megoldás egy kertcsősz lenne. — Tudom, hogy a nyugdíjamból levonják a 9 ezer forintos tartozást, de ez akkor is igazságtalan — summázza véleményét.
Hasonlóan vélekedik a mezőőri járulékról Pardi László is, akinek tavaly a paprikáját, fokhagymáját szedték a tolvajok, s a 80 centire leásott oszlopait is kiásták. — Borzasztó ez a törvénytelenség, nem érdemes termelni. Én is azt szeretném, ha lenne egy kertcsősz, aki mindig kint lenne és vigyázna a terményeinkre — javasolja.
Kása Balázs tartozásáról a városházán Ökrös Jánost, az építési és városüzemeltetési osztály csoportvezetőjét kérdeztük.
— Mindenképpen ki kell fizetnie az elmaradt mezőőri járulékot, hiszen a helyi önkormányzati rendelet szerint a föld- vagy kerttulajdonosnak ezt 1998 óta fizetnie kell. Ez szántó, gyümölcsös, szőlő, gyep, rét, legelő művelési ágban jelenleg évi 15 forint aranykoronánként, a zártkertekben parcellánként évi 700 forint. Az összeget 2000 forint alatt évente egy összegben július 31-ig, afölött két egyenlő részletben július 31-ig és október 31-ig kell kifizetni. Arról, hogy lesznek-e kertcsőszök, a kerttulajdonosok dönthetnek, a mezőőrök ezután is rendszeresen járőröznek a kertekben is — ígéri a szakember.
A kisújszállási öt mezőőrre fejenként 3000 hektár jut. Sokszor hiába a tettenérés, ha 20 ezer forint alatti a kár, csak szabálysértési eljárás indul a tolvaj ellen, a bírság minimális, nem visszatartó erő. December 25. és január 25. között kilenc tettenérésük volt, s minden esetben megtették a feljelentést.
Oros Kálmán a kezdetek óta mezőőr. Mint mondta, a falopásoknál mára egyfajta szervezettséget tapasztal. A tolvajok nem biciklivel, hanem autóval, láncfűrésszel felszerelkezve érkeznek. A kisújiak mellett kenderesi, örményesi illegális fakivágókat is értek már tetten. — Mindenhol nem lehetünk ott, így előfordul, hogy meghalljuk az erdőben a fűrész hangját, s mire motorral odaérünk, egy-két mázsa fával már el is tűntek a gépkocsin érkező 3-4 fős bandák. Nem elég, ha látunk valakit autóval az erdőnél, tetten is kell érnünk favágás közben, ezért figyelőszolgálatot szerveztünk. A Csorbai úton egy hétig őriztük az erdőt, s amikor átmentünk a temetői erdőnél lévő három férfihoz, a tolvajok akkor jöttek vissza a Csorbai útra fát vágni.
— A másik nagy probléma a zártkertekben a termés őrzése — állítja Pálfi László mezőőr. — Hiába járőröztünk nyáron is naponta a kertekben, sajnos többször tapasztaltuk, hogy szomszédja szedte a lopást bejelentő gazda szép burgonyáját, almáját, vagy hagymáját. Persze kerten kívülről is érkeztek tolvajok, akiket igyekeztünk lefülelni. A csigaszedőkkel többször meggyűlt a bajunk, volt hogy csiga helyett a kertből lopott termény volt zsákjukban. A kerteknél a vagyonvédelmet az is nehezíti, hogy az idős, beteg tulajdonosok már nem tudják azt művelni, ám a fákon a gyümölcs így is megterem. Nem lehetünk ott minden parcellánál, a tulajdonosoknak is vigyáznia kellene értékeire.
2010-01-29 - A kisújszállási önkormányzat 1998-ban hozta létre a mezei őrszolgálatot.