Bár a sajtóutak az EU Tavaszköszöntő címet viselik, a tavasz még messze járt a Bakonytól, csupasz erdők és hófoltok között kanyargott az út Bakonybél, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzet központja felé.
Az egykori apátság gazdasági épületei közül az egyikben a Tájvédelmi Körzet központja és erdészeti-természetvédelmi kiállítás tekinthető meg, míg a másikban, az egykori csűrben Bakonybéli Erdőismereti Oktatóbázis és Kismesterségek Háza, valamint erdei iskola működik.
Az épület korszerűtlen fűtése és rosszul záródó ablakai miatt nem volt kifűthető, korszerű eszközök beszerzésére és új kerítésre is szükség volt többek között. A fejlesztési forrásnak köszönhetően nagy ívű építési beruházás zajlott. Ennek egyik legjelentősebb fázisa a fűtési-, és melegvíz ellátási rendszer kialakítása faelgázosító kazán napkollektorok segítségével.
Az épület földszintjén ebédlő, foglalkoztató, a mesterségek bemutatása (pl. kosárfonás, kenyérsütés kemencében) mellett a környezeti nevelés (szelektív hulladékgyűjtés stb.) és a természet bemutatása, tanulmányozása is hangsúlyos szerepet kaphat a korszerű eszközöknek (laboreszközök, távcsövek stb.) köszönhetően.
A galérián hálóhelyeket és könyvtárat alakítottak ki.
Az Oktatóközpont maximum 33 fős csoportokat tud fogadni. Az oktatóbázis, erdei iskolás csoportok, baráti társaságok és kirándulni vágyók ideális szállása. A központban három és öt napos turnusokban minősített erdei iskolai programokat, nyári táborokat, igény szerint pedig terepgyakorlatokat szervez az Igazgatóság.
Az Európa Diplomás Tihanyi Tájvédelmi Körzetbe vezetett következő utunk. Aki turistaként érkezik ide, az általában a települést, az apátságot, a Balatonpartot keresi fel, a Külső- és a Belső-tó mellett egyebet nem nagyon ismer a félsziget értékeiből.
De Tihanynak van egy másik, rejtett arca is. Közúton Tihany-Sajkod felől keskeny úton közelíthető meg a Levendula erdei iskola. Az erdei iskolások azonban a sokkal rövidebb erdei utakon közelíthetik meg.
Az egykor az apátsághoz tartozó gazdasági épületet kutató- és őrházként hasznosította a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, azonban mindig nagy gondot jelentett az ivóvíz biztosítása és részben a fűtés is. A támogatás révén 130 mélységben lefúrva sikerült jó minőségű ivóvizet találni, a fűtést és a melegvíz szolgáltatást ebben az erdei iskolában is a bakonybélihez hasonlóan napkollektorokkal oldották meg.
Térkő burkolat lerakásával a főépület megközelíthetőségének akadály mentesítése is megvalósult, továbbá az info-kommunikációs akadálymentesítés biztosítására a látássérültek részére dombornyomásos táblákat, térképeket, Braille feliratokat, a hallássérülteknek indukciós hurkokat szereztek be. A megnyert támogatásból az erdei iskola eszközparkja is korszerűsödött. A megfelelő oktatói munkát feladatlapok, természetvédelmi és környezetvédelmi plakátok színesítették, és ugyanebből a célból BISEL, WET és informatikai képzésben részesült két szakoktató.
A Levendula erdei iskola valóban erdőben található, az egykori legelők öreg tölgy hagyásfái ma is megvannak. A Csúcs-hegyre vezető ösvényről páratlan kilátás nyílik a most ugyancsak magas vízállású Balatonra. Bőhm Éva Irén (Csukóka)