Illés tervei (greenfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. május 4. - Államtitkárként a fideszes Illés Zoltán felügyeli majd a környezet- és természetvédelmet, valamint a vízügyet. A civilek partnerek és segítőtársak, zöld ügyben mindenkire számítok  – mondta a greenfonak Illés Zoltán. Az államigazgatásban szükség van a hatékonyság növelésére, ezért több olyan területet fogtak össze, amelyeknek szerintük már korábban is egy helyre kellett volna tartozniuk. A környezet-, természetvédelem és a vízügy területe az egész világon felértékelődik. E területek függetlensége megmarad, sőt még erősödni is fog, hiszen más területek is ide fognak tartozni. Illés szerint ilyen pl. a radioaktív hulladékok kérdése, hiszen eddig minden egyéb hulladék a környezetvédelmi tárcához tartozott, kivéve a sugárzóakat. Vagy pl. itt van a bányakapitányságok rendszere, amely felügyeletet jelent a nem megújuló energiaforrások, az ércek, ásványok, földhő, geotermikus energia, a kavics és homokkincsünk fölött. Ez a terület is a vidékfejlesztés része lesz.
A tárca neve kapcsán Illés elmondta: elsősorban a vidéki még megmenthető környezet a nagyon fontos, de a városok problémái is ide tartoznak, pl. a közlekedésből eredő légszennyezettség.

A struktúra
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter mellett lesz parlamenti államtitkár, közigazgatási államtitkár, és a négy részterület önálló szakmapolitikai államtitkára. „Pongyolán fogalmazva: élelmiszerügy, mezőgazdasági termelés, vidékfejlesztés, és az általam vezetett önálló egység, melynek 3 önálló államtitkára lesz,: a környezetvédelemért, a természetvédelemért, és a vízügyért felelős.” Illés szerint így nem lesz a korábban tapasztalt, tárcák közötti konfliktus, hiszen, pl. a vízügy körüli eddigi szembenállás egyik oka az volt, hogy pl. az öntözővíz a mezőgazdasági tárcánál, az egyéb más vízügyi kérdések, pl. az árvízvédelem, vízkárelhárítás a környezetvédelminél volt.

A természetvédelemnek van elsőbbsége

Az új rendszerben nem több tárca között kell egyeztetni, hanem az összeillő területek egy helyre kerülnek. Illés szerint ha az a kérdés, hogy pl. egy természetvédelmi terület megőrzése, vagy pedig megújuló energiaforrások telepítése, akkor természetesen a természetvédelemnek van elsőbbsége. Az erdészet terén Illés szerint a tartamos erdővédelem szempontjai kellenek hogy fontosak legyenek: a gazdasági és természetvédelmi érdekeket is össze kell hozni.

A területhasználattal kapcsolatban Illés megemlítette, hogy ő volt az, aki évekkel ezelőtt már a budapesti agglomeráció kapcsán jelezte aggályait, az azóta bekövetkezett visszásságok kapcsán. Emellett törvénytelen belterületbe vonások is történtek az önkormányzatok részéről, ugyanakkor a Natura 2000 bejegyzése kapcsán számos esetben visszaélések is voltak tapasztalhatók. Amennyiben a zöldhatóság törvénytelenül lép fel, és amennyiben korrupcióra utaló jel van, akkor eljárásokat fognak indítani, emellett a hatóságok munkáját meg akarják szigorítani belső ellenőrzésekkel, hiszen elfogadhatatlan, hogy a hatóságok nem a lakosság érdekeit képviselik. Illés Zoltán két hete Kincsesbányán járt, a helyi zöld szervezetek meghívására, ahol egy helyi beruházó 1 millió m3 bontási törmeléket akar lerakni egy nyitott karsztvízbázisra. „Ehhez képest a székesfehérvári felügyelőség munkatársai asszisztáltak ehhez a dologhoz - ami elfogadhatatlan” - közölte Illés Zoltán.

25 év környezetvédői múlt
”Én 25 éve azzal fekszem le, hogy mi mindent nem végeztem el a tágan vett környezetvédelem területén, és nap, mint nap arra kelek fel, hogy mi mindent kell még megcsinálni. Édesapám szabadkai magyarként azt mondta, hogy annyit kell megtenni a magyarságodért, hogy amennyi a körmöd alatt a fekete. Eljött ez a pillanat, és pontosan tudom, hogy mi az a feladat, amit meg kell tennem”- nyomatékosította Illés. Kiemelte, hogy a zöld építészet terén pl. az elterjedést gátló szabványok módosítására van szükség. Szakítani kell az eddigi kvótaértékesítési gyakorlattal, hogy nyakra-főre eladja a Magyar Köztársaság kormánya a CO2 kvótákat, ezt felül kell vizsgálni, és meg kell állítani. Nem eladni kell a kvótákat, hanem megőrizni arra az időszakra, amikor a gazdaságfejlesztés következtében Magyarországnak szüksége lesz ezekre a kvótákra.

Az energiapolitika terén prioritás a megújulók elterjesztése. Elfogadhatatlan, hogy ma csak 5-6 % a villamos energia termelésben a megújulók aránya, ezt a részarányt meg kell triplázni.

A hulladékgazdálkodás terén a termékdíj törvénytől kezdve mindennek arra kell irányulnia, hogy sokkal kevesebb hulladék keletkezzen, tehát a megelőzés a legfontosabb. Ami mégis keletkezik azt a lehető legnagyobb arányban kell visszagyűjteni és újrahasználni. Jelenleg hazánkban évi 1 milliárd db. PET palackot használunk, ez 60 ezer tonna műanyag hulladék, amiből a gyakorlatban 6-7 ezer tonnát gyűjtenek csak össze. Ehhez képest a betétdíj rendszer bevezetésével el lehetne érni 80-90%-os visszagyűjtési arányt. Viszont a visszagyűjtésnél meg kell finanszírozni a begyűjtési hálózatot, hogy megérje nekik a tevékenység. Olyan – ma még nem létező - állami tulajdonú céget kellene létrehozni, amely lebomló műanyagokat gyártana kukorica és cukorrépa alapanyagokból. Ehhez gazdasági ösztönzők és jogszabály módosítások kellenek – nyilatkozott Illés Zoltán.

 
A civilek partnerek és segítőtársak, ugyanakkor más érdekcsoportokat is meg kell keresni. Kialakítani azt, hogy a gazdaság, a környezetvédelem és a munkahelyteremtés egyfajta összefogása történjen ebben az országban. Ebben mindenkire számítok - mondta Illés Zoltán.


 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.