Fogynak a nárciszok... (Karpatinfo.net)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. május 21. -  A Nárciszok völgye ismét az ukrán és külföldi turisták figyelmének központjába került. Ezen a 250 hektáros természetvédelmi területen keskeny levelű nárciszok virágoznak. Leginkább a szomszédos területekről, Szlovákiából, Magyarországról, Csehországból, Oroszországból de Németországból is érkeznek ide turisták.
A virágzás csúcspontja május közepén van, de az egzotikus növények tulajdonképpen egész májusban virágoznak. Ebben az időszakban naponta 5-10 ezer turista látogat el ide.
A Huszttól nem messze elterülő virágmező már több mint 30 éve gyönyörködteti az ember szemét. A völgy 1980-ban vált a Kárpáti Bioszféra Rezervátum részévé vált, és ekkor került védelem alá a terület.
A völgyben 497 fajta növény nő, ebből 14 a Vörös Könyvbe is be van vezetve, valamint 97 féle állat is, amiből 28 veszélyeztetett. A völgy a tengerszint felett 180-200 méterre helyezkedik el. Az itt növő nárciszok közép-európai alpesi fajok, melyek a Balkánon és a Kárpátokban nőnek 1100-2060 méteres magasságban. A parkba a belépőjegy 10 hrivnya, gyerekek számára pedig 3 hrivnya.
A nárciszok a természetvédelmi park 3-5 %-át képezik. Ha sűrűségét összevetjük a két évvel ezelőttivel, akkor ritkábbnak tűnik.
A Kárpáti Természetvédelmi Rezervátum idegenvezetője, Miroszlav Kabalj elmondta, hogy a virágok száma tavaly kezdett el csökkenni, de most sikerült megállítani ezt a folyamatot, mivel tavaly zsilipeket állítottak fel, amelyen segítenek megtartani a mező nedvességét.
A csökkenés másik oka a vadon élő gyomnövények és fűzfabokrok gyors terjedése, amely körül veszi a nárcisz mezőt. Éppen ezért minden évben a virágzás elmúltával lekaszálják a mezőt és kivágják a fűzfabokrokat. Ebben az évben azt tervezik, hogy ebből a célból bivalyokat fognak a területre hozni. Nem messze a rezervátumtól működik egy farm, amely a tenyésztésükkel foglalkozik. Az állatok lelegelik a füvet és a fűzfabokrokat. Reméljük ez segít abban, hogy a virágok száma több legyen jövőre.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.