Kiemelt témák: stratégia, programok, üzenetek
Az Országos Erdészeti Egyesület Elnöksége 2010. július 2-án, 10.30-kor
tartotta ülését Budapesten az OEE klubhelyiségében. Zambó Péter elnök köszöntötte az elnökségi ülésen megjelenteket. Megállapította, hogy az Elnökség 10 fővel határozatképes. Elmondta, hogy az Elnökség tagjai időben megkapták az ülés írásos anyagait a napirendi pontokhoz. Bejelentette, hogy az egyebekben még számos témát kíván érinteni. A jegyzőkönyv vezetésére Ormos Balázst, a jegyzőkönyv hitelesítőknek Csépányi Pétert és Haraszti Gyulát kérte fel, mellyel az Elnökség tagjai egyetértettek.
Csépányi Péter az első napirendi pontként szereplő OEE stratégia, 2010 évi program módosítása, az OEE üzenetek és az eseménynaptár témakörében szólt. Röviden összefoglalta az általa koordinált OEE stratégia legfontosabb részleteit. Elmondta, hogy a stratégia hármas tagolású, fő célokra, alcélokra és akcióprogramokra tagolódik. Az előterjesztett anyag nem tekinthető véglegesnek, azt még szükséges néhány alkalommal átbeszélni, egyeztetni. Ezt követen lehet a 2010 évi programot rögzíteni, bár ott már nincs nagy mozgástér. Az összeállításnál igyekeztek teljes körűen a célokat meghatározni, de ez túl sok, meg kell határozni, mi legyen a fő irány.
Az előterjesztett OEE fő üzenetei közül sokkal egyet lehet érteni, de ugyanakkor sok az üzenet.
Haraszti Gyula kiegészítésében elmondta, hogy a megkapott anyagokból, a vállalatnál szokásos eljárásokból állították össze az előterjesztést. Ö is úgy ítélte meg, hogy sok az anyag, még a négy évet tekintve is. Az éves program csak a stratégia elfogadása után készüljön el.
Nagy Imre hozzászólásában egyetértett az előterjesztők észrevételeivel. Pénzügyi támogatást tart szükségesnek a régiós rendezvények lebonyolításához, ezért a helyi csoport önálló jogi személyként való átszervezését tartja jónak, a pályázati lehetőségek igénybevétele érdekében. Az Etikai Szabályzat átdolgozását igényelte. Szorgalmazta a kommunikáció vonatkozásában a helyi és megyei vezetők megkeresését, továbbá az Erdészeti Lapok internetes változatának terjesztését. Beszámolt arról, hogy a Soproni Helyi Csoport juniálisa jól sikerült, ahol képviselte az Elnökséget.
Mocz András az eseménynaptárral kapcsolatosan bejelentette, hogy a régiós rendezvényt a jövő évben szervezi meg. Szorgalmazta, hogy a magán erdőgazdálkodók is szervezzenek olyan rendezvényeket, mint az Erdésznők Országos Találkozója, Vándorgyűlés, ERDŐK HETE. Az erdőtelepítés fontosságát hangsúlyozta, mint érdekképviseleti területet.
Zambó Péter elnök kijelentette, hogy a 2010 évi elfogadott program szellemében tudnak gondolkodni. A hatékony működés érdekében kérte, hogy az írásos előterjesztésekhez a javaslatokat ezután előre küldjék meg az Elnökség tagjai. Javasolta, hogy a stratégia, a 2010 évi program, az OEE üzenetei vonatkozásában az Elnökség tagjai 2010. július 9-én 12 óráig a titkárságra juttassák el észrevételeiket, javaslataikat, hogy azokat összedolgozva a következő elnökségi ülés elé lehessen terjeszteni. Ezt követően kerülnek kiválasztásra azok a pontok, melyek közös platformot jelenthetnek.
Az eseménynaptár vonatkozásában és a Wagner év kapcsán felajánlotta, hogy a Visegrádi HCS Wagner Károly sírját a Farkasréti temetőben, megfelelő módon rendbe teszi. Az eseménynaptár jelenjen meg az OEE honlapján és aktualizálást Ormos Balázs főszerkesztő végezze.
A következő napirendi pontban Ormos Balázs főtitkár az írásban kiküldött I-V. havi pénzügyi teljesítésről adott kiegészítést. A bevételek vonatkozásában az egyéni tagdíjak teljesítésében közel 700 eFt. hátralék mutatkozik. Ebből az összegből van még folyamatban lévő teljesítés, de a régiókban szükséges a helyi csoportok vezetőinek segítségét kérni a befizetés érdekében. Az Alapszabály szerint a nem fizetőket törölni kell az Egyesület tagjai sorából. Zambó Péter elnök kérésére az OEE-ben használatban lévő számítógépes program tesztelése érdekében is, Gencsi Zoltán régiójára kerüljön kidolgozásra helyi csoportonkénti kimutatás a következő elnökségi ülésre. A bevételek vonatkozásában szükséges a jogi tagdíjak maradéktalan befizetése, az évek óta érvényben lévő, vetítési alap esetleges módosítása. Ugyancsak szükséges az egyéb jogi támogatók felkeresése az együttműködés érdekében. Az évek óta bizonytalan NFA támogatás kiváltása, az OEE működéséhez szükséges pénzügyi fedezet maghatározása – korábban készült már ilyen kimutatás – aktualizálása is szükségessé válik. Ormos Balázs főtitkár kérte az Elnökséget, hogy az Ellenőrző Bizottság által leírt elvárást, mi szerint program csak akkor induljon, ha a pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, segítsenek betartani.
Ormos Balázs beszámolt arról, hogy a Soproni Helyi Csoporttal történt egyeztetés során, az erdész karitasz szellemisége alatt elindítja a csoport az Erdészeti Lapok idősek, rászorulók részére történő eljuttatását. Az elnökségi ülésen elhangzott olyan javaslat, hogy a postaköltség megtakarított összegét a helyi csoport kaphassa meg.
Összességében az Egyesület a tárgyalt időszakot 9 millió Ft. eredménnyel zárta, ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a bevételi források időarányosnál jobb arányban teljesültek.
Zambó Péter elnök összefoglalójában elmondta, hogy szándékában van az Állami Erdőgazdasági Társaságok Pártoló Tagi Tanács összehívása, a támogatás vetítési alapjának módosítása, az NFA támogatások tisztázása, az új állami erdőgazdasági szervezetben pedig arra való törekvés, hogy egy helyen legyen a kezelt vagyon felügyelete.
Bak Julianna az Ellenőrző Bizottság elnöke hozzászólásában kiemelte az NFA támogatás esetleges kiesésére való felkészülést, hol szükséges pénzügyi előrelépést tenni. Ehhez egyszerű kontroling táblázat bevezetését szorgalmazta.
Az egyebekben több téma is napirendre került, gyors egymásutánban.
Csépányi Péter beszámolt arról, hogy képviselte Egyesületünket a Muzsikál az Erdő nyitó sajtótájékoztatóján. Részt vett az Országos Vadászati Védegylet által koordinált erdőtakarítási program, jövő évre szóló egyeztető megbeszélésén. Véleménye szerint eredendően az okokat kell megszüntetni, ne az erdőgazdálkodó legyen felelős az erdőben hagyott szemét eltakarításáért. Ehhez jogszabályt kell változtatni. Az OEE a közös akcióban részt vesz jövőre.
A thüringiai látogatás elmaradt, levélben mentette ki magát Egyesületünk.
Elismeréssel nyugtázta az Elnökség, hogy sikerült közbenjárni, hogy megalakult ismét az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottsága Erdészeti albizottsága.
Megállapította az Elnökség , hogy sikeres az árvízkárosultak támogatására indított felhívás, folytatni kell a gyűjtést, az állami erdészeti társaságok bevonásával is.
Az év fája Egyesületünk által kezdeményezett program egy másik civil szervezet felhívásában is szerepel. A jó szándékú kezdeményezőkkel Egyesületünk együttműködésre törekszik és ezt írásban is megerősítettük.
Egyesületünk titkárságának elhelyezése a MTESZ pénzügyi nehézségei miatt kérdésessé vált. Folyamatosan keresi Egyesületünk a lehetőséget az Alkotmány utcai Székházba való újbóli birtokba kerülésre. Megbízást kapott Ormos Balázs főtitkár, hogy folytassa a Székházba jutás feltételeinek intézését.
Haraszti Gyula az EL SZB elnöke előterjesztette az Elnökségnek az új Szerkesztő Bizottság névsorát:
Puskás Lajos, Detrich Miklós, Lengyel László, dr. Bartha Dénes, Dr. Sárvári János, új tagokként Lomniczi Gergely, Dr. Oroszi Sándor, melyet az Elnökség egyhangúan elfogadott.
Haraszti Gyula elnök tájékoztatta az OEE Elnökségét, hogy egy tematikus lapszám készül az erdőben és létesítményekben keletkezett károkról. Ormos Balázs