Év végéig fel kell mutatni valamit (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
<br />2010. szeptember 01. - Interjú Borbély László román környezetvédelmi miniszterrel< br />Az árvízvédelmi munkálatok mellett más téma is szóba került Borbély László környezetvédelmi miniszterrel való beszélgetésünk során, így az erdőirtás, a hulladékgazdálkodás, a Zöld Ház-program. Ezekről és az RMDSZ koalíciós szerepéről kérdeztük a tárcavezetőt. Borbély leszögezte: év végéig a gazdaságélénkítés és a magyarság számára fontos törvények ügyében is eredményeket kell felmutatni.

A madaraktól az erdőirtásig

— Melyeket tartja a legégetőbb környezetvédelmi problémáknak országos szinten, ezen belül Háromszéken?
— Amikor vállaltam a megbízatást, nem is gondoltam volna, hogy ilyen nehéz minisztérium ez. Pont ezért, mert lehet ugyan prioritásokat meghatározni, de nincsenek fontosabb és kevésbé fontos ügyek. Csak példaként említem, hogy ha a déli szélerőművek környékén a madarak repülési útvonalairól nem készítünk felmérést, jön az Európai Unió, és megbüntet. De folytathatnám a Natura 2000 programmal is, amelyben Kovászna megye érintett. Most mérjük fel a területeket, hogy tudják a polgármesterek és akik lehetőségeket látnak ebben, milyen beruházásokat működtethetnek. Prioritásunk sok van, de az első az uniós pénzek lehívása, a víz- és hulladékgazdálkodási programok véglegesítése. A lista hosszú: itt van például az erdősítés ügye is. Országos szinten jelenleg ötszázezer hektár erdőt senki sem gondoz, mert jóllehet, visszaszolgáltatták, az állam nem teremtette meg a kistulajdonosok számára azt a lehetőséget, hogy kössenek szerződést az erdők gondozására, így tovább folyik az erdőirtás.

— Az erdőirtás többször sarkalatos problémaként vetődött fel.
— 2000 előtt nem volt ennyi gondunk, mert az erdők állami gondozásban voltak. Ezt követően ezek nagy részét visszaszolgáltatták. Persze, akadnak gondok, itt volt például Kis József zágoni polgármester, beszélgettünk, remélem, megoldódik végre a régóta húzódó ügy, és legalább 700 hektár erdőt visszakapnak. Fontos, hogy több erdő legyen, és tíz-húsz esztendő kell, amíg az erdősítésnek meglátszik az eredménye. Idén jóval több pénzt adtunk a célra, a mezőgazdasági minisztérium is meghirdeti az erdősítési programot, amelyre minden tulajdonos jelentkezhet, és kap bizonyos összeget erdősítésre és fenntartásra. Hektáronként 1500 euró jár erdősítésre, évi 200 euró fenntartásra.

— Készült-e ütemterv az erdősítésre?
— Készült, természetesen. A Környezetvédelmi Alapból tudunk pluszpénzeket kiutalni erre a célra. Volt is egy első meghirdetésünk, most lesz egy újabb az önkormányzatok, erdőtulajdonosok számára. Idén 90 millió lejt tudunk juttatni erre, a költségvetésből 44 millió lejt különítettünk el, így háromszor akkora területet tudunk erdősíteni, mint tavaly.

— Milyen eszközök állnak a tárca rendelkezésére az erdőirtás visszaszorítására?
— Idén több megyében rajtaütésszerű kiszállásokat szerveztünk a rendőrséggel közösen, van is eredménye, több büntetést róttunk ki, nagyobb mennyiségű fát koboztunk el, mint tavaly. Némely helyen valóságos bűnszövetkezetként működnek, nem elég, hogy törvénytelenül kivágják a fát, de azt fel is dolgozzák, illegálisan kijuttatják az országból. Remélem, sikerült ezekkel az akciókkal rájuk ijesztenünk, de akad még tennivaló. Elértük nemrég, hogy a büntetések is sokkal nagyobbak, szerteágazóbbak legyenek.

Indul a roncsmotorbicikli-program

— Folytatódik-e a roncsautó-program jövőre is, lesz-e pénz rá?
— Lesz folytatása, hiszen a roncsautó-program sikeres volt: 190 000 autót adtak le, ennyivel kevesebb régi jármű szennyezi tehát a levegőt, ráadásul év végéig ötvenezernél több új autót vásárolnak. Folytatjuk a programot jövőre is, sőt, és ezt most mondom először: kiegészítjük roncsmotorbicikli-programmal.

— Mi a helyzet a Zöld Ház-programmal?
— Az elején rendkívül bonyolult, bürokratikus rendszert javasoltak, de ezt leegyszerűsítettük. Van pénzünk erre, azokból a megyékből, ahol kevés a jelentkező, átcsoportosítjuk a pénzt más megyékre, Kovásznára is. A programot jövőre is folytatjuk.

— Más, hasonló kezdeményezése lesz-e a tárcának?
— A bicikliutak építését célzó program az egyik kedvencem, hiszen az országban hiányoznak a kerékpársávok. Ebben azon önkormányzatok kapnak támogatást, amelyek biciklisávokat építenek, októberben, novemberben meghirdetjük a programot.

— Felmerült a szeméttelepek ügye is. Mikorra várható, hogy beérnek az uniós pályázatok?
— Országos szinten 136 szeméttelepet bezártunk, 2017-ig újabb 101-et kell felszámolnunk. Jelenleg van hat olyan megye, ahol gyakorlatilag nincs működő szeméttelep, nagyon kell csipkedniük magukat, hogy újakat nyissanak meg európai uniós pénzekből. Hat szerződést már aláírtunk, a többieket is sürgetjük. Kovászna megyében a sepsiszentgyörgyit, a kézdivásárhelyit 2017-ben kell felszámolni. A Kovászna megyei integrált hulladékgazdálkodási tervezet esetében a finisben járunk, e hónap folyamán aláírjuk a szerződést. Korszerű szeméttelep, átrakóállomások épülnek a 25 millió eurós program révén, Kovászna megyében 2014-re modern hulladékmenedzsment működhet.

Kormányátalakítás, RMDSZ-es elégedetlenség

— Sokan mondják a jelenlegi kabinetről, hogy az elmúlt évek leggyengébb kormánya. Hogyan látja a kabinet tevékenységét, van-e ön szerint jövője ebben a felállásban?
— Ezt inkább áldozati kormánynak nevezném, meg kellett hozni azokat az intézkedéseket, amelyeket a volt kormányok nem hoztak meg. Ezek közül sokat el lehetett volna kerülni, ha tavaly és tavalyelőtt nem lett volna választási láz. Fájdalmas, de szükséges intézkedések ezek. Politikai szempontból el tudnék képzelni jobb kormányt is Románia számára. Elemezzük a kabinet tevékenységét az RMDSZ szintjén és koalíciós szinten is, nézzük meg, mely miniszterek teljesítettek jól, melyek gyengébben. El tudok képzelni egy kormányátalakítást.

— Az RMDSZ kormányzati szerepvállalása ellenére a magyar közösséget érdeklő tervezetek ügyében nincs előrelépés. Lehet-e a kisebbségi, az oktatási, a régióátszervezési törvény a koalíció szakítópróbája?
— Igen. Mindhárom jogszabály szerepel a kormányprogramban, s bár nincsenek határidőhöz kötve, elégedetlenek vagyunk, és ezt világosan elmondtuk a koalíciós üléseken is. Szerintünk év végéig gazdaságélénkítő intézkedéseket is meg kell hozni, de a mi dolgainkban is előre kell lépni. Ellenkező esetben le kell vonnunk a következtetéseket. Ezt az RMDSZ szintjén is komolyan felvetettük, hogy legalább a tanügyi törvényt sikerüljön elfogadtatni. De a kisebbségi törvény ügyében sem történt előrelépés. A régióátszervezésit elvileg mindenki felvállalta, maga Traian Băsescu is elismerte, hogy módosítani kell a jelenlegi felosztást, de nem tudtunk megegyezni.

— Mi történik, ha továbbra sem sikerül előrelépni ez ügyekben?
— Év végéig nekünk is fel kell mutatnunk valamit. Farcádi Botond Háromszék



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.