2010. szeptember 20. - Árvízvédelem a Göncöl Háznál A 2010. év szokatlanul nagy esőzései ráirányították a figyelmet az árvízvédelem fontosságára. A Göncöl Alapítvány, amely mindig is a hagyományos, természet-közeli életmód és gazdálkodás fontosságát hirdette, a saját bőrén tapasztalja, milyen is az, amikor az ember beleszól a természet rendjébe. Az árvíz rendkívüli pusztítását látva ember szinte úgy érzi, mintha hadat üzent volna neki a természet, holott ebben a háborúban a kezdő lépést mi tettük meg, s most kétségbeesetten próbálunk védekezni a következményeivel szemben. Mi is történt valójában? Az ártéri erdők kivágásával megszűnt az a természetes védőzóna, amely biztosította a felesleges vízmennyiség felszívását és visszapárologtatását a levegőbe. Ezt még súlyosbította sok helyütt a kanyarulatok levágása, hiszen a rövidebbé vált meder kevesebb vizet tud befogadni.
Az erdőirtások fokozatosan kiterjedtek a magas hegyvidékekre is és a kopárrá vált hegyoldalakon lezúduló vizet az ártér nem képes magában tartani, így az rendszeresen átlépi a gátakat.
Az egykor hatalmas ártéri erdőségek egyik utolsó megmaradt foltocskájának tőszomszédságában, a váci Duna-parton áll a Göncöl Alapítvány székháza. A műemléképület kertjét és alagsorát az elmúlt évek során számtalanszor elöntötte az árvíz, elmosva a szabadtéri környezetvédelmi oktatást szolgáló létesítményeket, tönkretéve az értékes táborfelszerelést és sporteszközöket, és a kazánház veszélyeztetésével zavart okozva a nyilvános múzeumi bemutatóként szolgáló geológiai gyűjtemény, az előadótermek, valamint a könyvtár és a házban üzemelő irodák működésében is.
A Göncöl Ház környezetbarát felújításának részét képezte az árvíz elleni védekezés is. Az új kerítés a kertben mért 130 centiméteres vízállásig biztosítja értékeink védelmét, mind a felülről, mind az alulról betörő vízzel szemben. A komposztáló, a gyógy- és fűszernövénykert biztonságban lesz, sőt, a csónakház is zavartalanul üzemelhet a jövőben. Egyedül a kazánt kellett a biztonság kedvéért az alagsorból a földszintre költöztetni, hiszen egy-egy szélsőséges zöldár vagy jégár még a leggondosabb árvízvédelmi intézkedéseknek is képes lehet fittyet hányni...