Majer Antal, az erdőművelés kimagasló tudósa (epresso.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 10. - A korábbi huszonnyolcról harmincra bővült tegnap a Nyugat-magyarországi Egyetem botanikus kertjében található szoborpark mellszobrainak száma. Az Erdőmérnöki Kar, valamint annak Erdőművelési és Erdővédelmi Intézete délelőtt Majer Antalnak, az erdőművelés kiváló tudósának és oktatójának, kora délután Igmándy Zoltánnak, az erdővédelem kimagasló tudósának állított örök emléket a gyűjteményes kertben.

A botanikus kertet díszítő első szobrok 1930-ban készültek el, a campus jelenlegi területének birtokba vétele után. Ebből az időszakból származik Fekete Lajos (erdőmérnök és botanikus, a 19. századi magyar erdőgazdálkodás egyik legnagyobb elméleti szakembere) és Vadas Jenő (erdőmérnök, akadémiai tanár, iskolaalapító; a Központi Erdészeti Kísérleti Állomás megszervezője és első vezetője, az Erdészeti Kísérleti Állomások Nemzetközi Szövetségének elnöke) szobra. A következő évtizedekben nem történt szoborállítás. Az emlékező utókor az 1960-as évek elejétől pótolta elmaradását, számos korábbi tudós tanárnak állítva emléket. Hosszabb szünet után a 90-es évektől népesedett be a szoborpantheon.

- Ritkán adatik meg a lehetőség, hogy az ember saját tanárának szoboravatásán mondhat ünnepi beszédet – fogalmazott Dr. Náhlik András professzor, az Erdőmérnöki Kar dékánja, köszönetét fejezve ki Csíkszentmihályi Róbert szobrászművésznek az élethű alkotásért, Dr. Varga Szabolcs és Dr. Koloszár József professzortársainak a szoborállítás kezdeményezéséért és megvalósításáért, a családnak és minden támogatónak a segítségért.
- Majer Antal tudós volt, személyes példával nevelő, kiváló tanár – rajzolta meg személyiségjegyeit. - Rendkívül szuggesztív előadásai feledhetetlenek maradnak számomra. Amikor belépett az előadóterembe, kisugárzásával a figyelmet azonmód magára vonta, annak ellenére, hogy ő maga inkább visszahúzódó volt. Nagy tisztelettel tekintettünk fel rá, mint olyan személyiségre, aki maníroktól mentes, ám mégis tekintélyt parancsoló volt. Bár a mércét, a követelményszintet mindig magasra állította, tekintélyét mégsem drákói szigorral vívta ki, hanem tudásával, amit oly eredményesen tudott továbbadni hallgatóinak, vagyis nekünk. Emlékét mindig becsülni fogjuk, és méltó utódokhoz híven megőrizzük - mondta az Erdőmérnöki Kar dékánja.

Avató beszédében Dr. Koloszár József professzor felidézte, hogy 15 évvel ezelőtt a szombathelyi temetőben az alma mater nevében ő búcsúztatta Majer Antalt. Míg akkori mondandóját a gyász kísérte, a szoborállítás napját ünnepnek nevezte, amikor az összegyűltek a kiváló tudós emlékét ünneplik.
- Az érdekes egyéniségek hatnak ránk leginkább, emlékük maradandó. Számomra Majer Antal igen érdekes személyiség volt – mondta a professzor, aki 12 évig munkatársa volt, s akit Mayer Antal barátságával élete végéig megtisztelt. - Realista volt, emellett kissé szentimentális, munkájában igényes és precíz -folytatta. - Szenvedélyes előadó volt, aki szinte elérzékenyült, amikor az erdő szépségéről beszélt. Szigorú volt, de emberséges. Nagyon sokat követelt, de még többet adott. Szerény, visszahúzódó, de barátságos és büszke volt az elért eredményeire. Sokoldalú egyéniségét, felsorolt jellemvonásait jól tükrözi a Csíkszentmihályi Róbert szentendrei érem- és szobrászművész alkotása, melyet Fáskerti István faragott süttői mészkőbe.

Közvetlenül a szobor leleplezése előtt Prof. Dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora, a Miskolci Egyetem tiszteletbeli doktora szólt, aki Majer Antal előtt mint vezetőelőd és mint a legmagasabban elismert professzortárs előtt tisztelgett. Majer Antal az egyetem jogelőd intézményének tudományos rektorhelyettese 1988-ban nyerte el a legmagasabb egyetemi kitüntetést jelentő tiszteletbeli doktori címet. - Én is a tanítványai közé sorolhatom magam. Soha nem felejtem el azt a kézfogást, amellyel 1980-ban az egyetemre történő visszatérésemkor kifejezte támogatását és örömét, hogy együtt dolgozhatunk itt, az Erdőmérnöki Karon. Azt kívánom, a fiatalság ismerje meg munkásságát és tekintse Őt példaképnek. Az itt található szobrok szabad palettát kínálnak ahhoz, hogy kiváló erdészcsillagokat válasszunk magunknak – hívta fel a hallgatók figyelmét az egyetem rektora.
Az ünnepség a szobor leleplezésével és koszorúzással végződött. borbasa


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.