Környezetvédelmi tudásbázis Sopronban (nyme.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 22. - Komoly tudásbázist jelent a Nyugat-magyarországi Egyetem a bioszférát ért károsodás rehabilitációját illetően Mintegy 150-200 vendég vett részt a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karán október 21-én tartott nemzetközi környezet- és klímavédelmi Humboldt konferencián, ahová az ország csaknem minden egyeteméről érkeztek professzorok, doktoranduszok és hallgatók.
A konferencián a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora, dr. Faragó Sándor professzor német nyelven, az Erdőmérnöki Kar dékánja, dr. Náhlik András professzor angol nyelven köszöntötte a résztvevőket. A négy szekciót Németországból érkezett szakemberek vezették.
Az első szekció dr. Hartmut Grassl professzor, a hamburgi Max Planck Meteorológiai Intézet nyugalmazott igazgatója, egyetemünk tiszteletbeli doktora vezetésével a klímaváltozás okait és hatásait vette górcső alá. A szakemberek a földtudományok szemszögéből meghatározták a főbb globális környezeti problémákat, összegezték a klímamodellezés módszereit és a magyar klíma-előrejelzés eredményeit, szó esett az Országos Meteorológiai Szolgálat nemzetközi kapcsolatairól, a klímaváltozás fizikai törvényszerűségeiről és a rovarvilágra kifejtett hatásairól.
A második szekció dr. Uwe A. Schneider, a Hamburgi Egyetem professzora vezetésével a táj és a környezet alakításának feladatait tekintette át, foglalkozott a magyarországi adaptációkutatás kérdéseivel, a mezőgazdasági növénytermesztés, az élelmiszeripar, az állattartás és a klímaváltozás kapcsolatával, a klímaváltozás növényvilágra gyakorolt hatásaival, valamint a távérzékelés és a térinformatika szerepével a klímakutatásban.
A harmadik szekció résztvevői dr. Stefan Bringezu, a wuppertali Környezet-, Klíma- és Energiakutató Intézet képviselője vezetésével a környezet-, a klíma- és az energiavédelem helyzetével, a klímavédelem jogi aspektusaival, a klímapolitikai intézkedések gazdasági hatásaival, a nukleáris energia hazai jövőjével és a szélenergia hasznosításának legfrissebb eredményeivel ismerkedhettek.
Végül, a negyedik szekció résztvevői dr. Franz-Josef Kirschfink, a hamburgi Lufthansa Technik AG képviselője vezetésével változatos előadásokat hallhattak a jövő technikájához kapcsolódóan. A szakemberek itt olyan kérdésköröket jártak körül, mint az alternatív üzemanyagok használata a légi közlekedésben, a fa, mint újratermelhető nyersanyag szerepe a klímavédelemben, a fotokatalitikus szennyvíztisztítás, vagy az épületek energiafelhasználásának csökkentési lehetőségei.
A konferencia záró szakasza olyan aktualitásokat állított fókuszba, mint a klímaváltozás és a vörösiszap-katasztrófa összefüggései, a vörösiszap-szennyezés talajökológiai hatásai, a szennyezett területek energiaültetvényekkel történő rekultivációja.
- A konferencia legfőbb érdemének az látom, hogy rávilágított arra, a Nyugat-magyarországi Egyetem nagyon komoly tudásanyaggal rendelkezik a bioszférát ért károsodás rehabilitációs munkálatait illetően – hangsúlyozta kérdésünkre válaszolva dr. Palocz-Andresen Michael professzor, a rendezvény szakmai szervezője. CSIHA TÜNDE NOÉMI


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.