2010. 11. 10. - Az Európai Unió (EU) eddigi mezőgazdasági politikájának
átfogó reformja mellett szállt síkra a négy visegrádi ország -
Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - valamint Bulgária
és Románia agrárminisztere, akik kedden Pozsonyban tanácskoztak. A miniszterek közös nyilatkozatukban azt állítják, hogy a gazdáknak szánt pénzügyi támogatások eddigi kritériumait új, objektív kritériumokkal kellene helyettesíteni. Egyetértettek abban is, hogy a termőföldet továbbra is védeni kell a spekulatív üzletelés előtt, s minden államnak meg kell tartania azt saját gazdái és polgárai számára.
A tanácskozás résztvevői szerint az EU eddigi agrártámogatási rendszere "nagyon bonyolult, bürokratikus, és nem igazságos mindenki számára". A miniszterek támogatták Magyarország igyekezetét, hogy meghosszabbítsák a termőföldeladás tilalmát külföldieknek.
"Érdekünk, hogy a közös agrárpolitika egyszerű, igazságos, piacorientált és fenntartható legyen" - jelentette ki a találkozó utáni sajtóértekezleten Simon Zsolt szlovák mezőgazdasági miniszter.
Simon szerint a hat ország szeretné azt is elérni, hogy az EU ellenőrizze a harmadik országokból származó agrártermékek behozatalát, szükségesnek tartják a piac irányításának korszerűsítését. A résztvevők megegyeztek abban, hogy érdekeik képviseletében aktívan lépnek fel az Európai Bizottságban.
A tanácskozáson fontos téma volt a termőföld külföldieknek történő eladása is. Közös érdek - állapították meg a miniszterek - hogy ezen a területen megakadályozzák a spekulatív földfelvásárlásokat. Megegyeztek abban, hogy ezen a területen egyeztetni fognak, s a lehetőségek szerint támogatják egymás törekvéseit.