Hosszú távú erdőgazdálkodási stratégia készül (Agromonitor.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. december 15. - Nem csupán a jogszabályi környezet, hanem a stratégiai irányok is változóban vannak a hazai erdőgazdálkodásban – szögezi le közleményében az Országos Erdészeti Egyesület (OEE). A tervezés folyamatában az egyesület is szerepet kapott. A szakmai felügyeletet ellátó állami hivatal ígérete szerint jövőre az erdészeti jelentéseket már elektronikusan is benyújthatják az erdőgazdálkodók.
Az idei év fontos változásokat hozott a hazai erdőgazdálkodásban, és 2011. további stratégiai fejlődést jelent majd – az OEE szerint így foglalhatók össze a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) és az egyesület közös évzáró sajtóeseményének fő megállapításai „A szakma egyöntetűen üdvözölte, hogy az állam a hosszú távú erdészeti stratégia kialakításában való részvételre felkérte az Országos Erdészeti Egyesületet is. Ez a munkánk legfontosabb elismerése, bebizonyosodott, hogy az erdőt legkevésbé az erdészektől kell félteni.” – mondta Zambó Péter, az OEE elnöke. Zámbó hangsúlyozta, hogy az erdészek nem csak nevelik és vágják az erdőt, hanem kisvasutakat üzemeltetnek, műemlékeket tartanak karban, vagyis olyan komplex gazdálkodási és népjóléti feladatkört látnak el, melynek költségei és hozadékai vannak.
Az erdőgazdálkodási stratégia fontos kérdése többek között az állami tulajdonú erdészeti részvénytársaságok szerepe. Az idei évről az előadók elmondták: mintegy 70 milliárd forintos árbevételt termelt a szektor, cél azonban, hogy ez tovább növekedjen, ugyanakkor önfenntartó, fenntartható gazdálkodást folytasson a cégcsoport – természetesen a közjóléti feladatokhoz szükséges támogatások bevonása mellett. Az idei faforgalmat növelte a természeti katasztrófákkal érintett erdőkből a kármentés során, rendkívüli költségekkel kitermelt, mintegy 500 ezer köbméter károsodott faanyag – tartalmazza a közlemény.
Az állami erdészeti részvénytársaságok a kormányváltás után a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) felügyelete alá kerültek. Az erdőgazdálkodás folyamatának szabályozásáért és a szakmai folyamatok operatív ellenőrzéséért az állami és magán erdőkben egyaránt a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Erdészeti Igazgatósága felelős. A hivatal digitális erdészeti térképbázist, erdővédelmi mérő- és megfigyelő rendszert működtet. 2011-től várható, hogy elektronikus ügyintézés és elektronikus hivatali kapu várja az ügyfeleket – így papírkímélő benyújtással is teljesíthetőek a jelentési kötelezettségek – állította Bognár Lajos, az MgSzH elnöke. Nagy jelentőségű az az idén elkészült jelentés, amely a kyotói elvárásoknak megfelelően alátámasztja az ország erdeinek jelentősen pozitív szén mérlegét, lehetőséget teremtve ezáltal a széndioxid kvóta kereskedelemben való részvételre. Az erdővédelmi mérőrendszer megállapítása szerint az erdők egészségi állapota kedvezően alakul.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.