2010-12-16. - „Ostrom alatt” van a hazai fenyőfapiac, még Hargita
megyében is – „tengerbe a vizet” alapon – importálják a karácsony
nélkülözhetetlen díszét. A tavalyi válságévhez képest is csökkent a forgalomba kerülő hazai fák aránya: az országos erdészeti hivatal adatai szerint 119 727 fenyőt vágnak ki az idén, tavaly 123 608 darabot vittek piacra.
„Ostrom alatt” van a hazai fenyőfapiac, még Hargita megyében is – „tengerbe a vizet” alapon – importálják a karácsony nélkülözhetetlen díszét. A tavalyi válságévhez képest is csökkent a forgalomba kerülő hazai fák aránya: az országos erdészeti hivatal adatai szerint 119 727 fenyőt vágnak ki az idén, tavaly 123 608 darabot vittek piacra.
A kínálat csökken, ennek ellenére az árak maradnak: a legolcsóbb fenyő 20 lejbe kerül, az 1,3 méternél magasabb fák 80-90 lejes átlagáron vásárolhatók meg. A 3 méternél magasabb fenyők beszerzésére külön engedély kell – figyelmeztetnek az Erdészeti Hivatal munkatársai, emlékeztetve arra, hogy fenyővásárlásnál mindig kérjük a fa eredetét igazoló iratot is. Ennek hiányában ugyanis nem csak a forgalmazó, a vevő is megbírságolható.
Luxus és ínség
A marosvásárhelyi piacokon érezhetően gyengébb a felhozatal a korábbi években megszokott kínálatnál: idén kétezer fenyőt a Maros megyei erdészet bocsátott eladásra, a többit Hargita és Kovászna megyéből, valamint külföldről hozzák.
„Nagyon sok helyen lehet fenyőt kapni, ma már többen rendelnek netről, vagy vásárolnak a hipermarketekben. Aki megengedheti magának, az holland vagy dán importfát vásárol, de sokan egyáltalán nem költenek az ilyesmire” – osztotta meg tapasztalatait egy helyi kereskedő, aki a hétvégére és jövő hét elejére várja a favásárlási roham beindulását. „Egyre kevesebb az átlagvásárló. Az emberek nagyon elszegényedtek, azoknak pedig, akiknek van pénzük, luxusáru kell” – teszi hozzá az eladó, aki úgy véli, sokan az utolsó napra hagyják a bevásárlást az árleszállításban bízva.
A gyakorlott piacozók azt állítják, nem mindegy, hogy a városszéli árusoktól vagy a belvárosi piacon vásárolunk: a forgalmasabb helyeken jelentős árréssel dolgoznak a kereskedők. A legszegényebbeknek az eladók fenyőfaágakat ajánlanak, ezeket 1 lejért vehetik meg a meghitt ünnepben reménykedők. „Én nyugdíjazásom óta csak ágakat vásárolok és díszítek, nem futja többre, az ünnep illúziójához pedig ez is elég” – mentegetőzött tegnap lapunknak a néhány ágacskával hazatérni készülő Solymos Emma a piacról.
Az importfákért, amelyek az illetékesek szerint jobban tartósított növények, három-négyszeres árat is fizetni kell. Egy 1,8-2 méteres külföldről behozott fáért 500 lejt is elkérnek a kereskedők. Divatosak a gyökerestől, cserépben árult fák is, ezek szintén 200-300 lejért beszerezhetőek, a forgalmazók azt ígérik, megfelelő tárolás mellett jövőre is élő, díszíthető fenyőt szerezhetünk be így.
Online gyantaillat
Több internetes portál is lehetőséget kínál a favásárlásra. Az így kínált cserepes, kívánság szerint díszített fák ára 500 lej körül alakul. „Vannak kész modelljeink, de készítünk megrendelésre is fát, ilyenkor a vevő szabja meg a díszítési elemeket, a dekoráció alapanyagát” – számolt be kínálatukról az egyik legnagyobb hazai faforgalmazó webáruház munkatársa, aki úgy tapasztalja, évről évre egyre többen vásárolnak interneten.
„Mi garantáljuk a fa minőségét, szakszerűen tároljuk és szállítjuk, az általunk árult növények nem kezdik hullatni a tűleveleiket már az ünnep előtt. Ráadásul a kívánság szerint profik által feldíszített fa tárolásával sem kell vesződni, akkor jön házhoz és úgy, ahogyan az a vevőnek a legkényelmesebb” – magyarázza az online beszerzés előnyeit a kereskedő.
Ökokarácsony
Szatmárnémetiben az „ökokarácsonyra” bátorít az önkormányzat. Aki rászánja magát, hogy cserepes fát vásároljon, az az ünnepek után a hivatalra bízhatja a növényt: kérésre megfelelően tárolják számára a fát, tavasszal pedig szakszerűen kiültetik. A helyi önkormányzat közterület-rendezési osztályának munkatársai várják a környezettudatos karácsonyozók jelentkezését.
Székelyudvarhelyen még nem uralkodott el ennyire szervezetten az ünnepi hangulat, tegnap csak nézelődőket találtunk a fenyőfastandok körül, a vásárlással kivárnak az emberek. A helyi kereskedők arra panaszkodnak naponta, 10-15 fát tudnak eladni: úgy vélik, még mindig a válság miatti pénztelenség csökkenti a kereslet.
A tömbház lakók az alacsony, „panelkompatibilis” fákat keresik, a tehetősebb, magánházakban élők ennyivel nem elégszenek meg. A kertészetekben számukra 2-3 méteres normann fenyőket kínálnak, ezeknek métere 60 lejnél kezdődik. A hazai kínálatból a lucfenyő fogy a leginkább, másfél méterért 30 lejt kell fizetni. Székelyudvarhely környékén a legtöbb karácsonyfát a libáni erdőgondnoksághoz tartozó magánerdőkből termelik, az idén 4000 fát vágnak ki az ünnepekre. Baloga-Tamás Erika