2011-01-31 - Egy központi politikai dokumentum szerint Kínában növelik a
vízmegóvási erőfeszítéseket, és a víz fenntartható felhasználását. A következő évtized során az ország mintegy 4000 milliárd jüant (608 milliárd dollár) ruház be vízmegóvásba – mondta el Chen Xiwen (csen hszíven), a Kínai Kommunista Párt (KKP) Központi Bizottsága (KB) vidéki munkákért felelős csoportjának vezetője.
Kína a 2010-es 200 milliárd jüanról a következő évtizedre meg kívánja duplázni az éves vízre fordított kiadásait. A kormány elősegíti majd továbbá a hiteleket és a szektorban való magánberuházásokat, hogy ezzel is biztosítsa a kellő pénzügyi forrásokat a vízkonzervációhoz.
A KKP KB és az Államtanács rendszerint minden év elején adja ki első számú dokumentumát, melyben az adott esztendő politikai prioritásait közlik.
Ez sorozatban már a 8. olyan dokumentum, mely a legégetőbb feladatok közé sorol vidéki munkákat, de ez az első alkalom, hogy a vízkészletek is bekerülnek a prioritások közé.
A dokumetum rámutat, hogy a tavalyi súlyos aszályok (Délnyugat-Kína) és áradások (pl. Szecsuan) feltárták a vízkezelő infrastruktúra hiányosságait.
A következő öt évben nagymértékben növelik a vízminőséget és az öntözött mezőgazdasági területek nagyságát – ez utóbbit 2,7 millió hektárral. A helyi és tranzakciós díjak 10%-át az öntözési rendszerekre kell fordítani – ez 60-80 milliárd jüan lehet.
Kína 2020-ra tervezi kiépíteni hatékony árvízkezelő és aszálymérséklő rendszerét, 2015-ig pedig – a 12. ötéves terv keretében – megtörténik a főbb közepes és kisméretű folyók szabályozása.
Az ország évi 670 milliárd köbméter alatt kívánja tartani vízfogyasztását a következő öt évben.
A központi kormány továbbá támogatja majd a közhasznú vízprojekteket a nyugati és szegény területeken.
2015-ig meg fogják továbbá oldani a vidéki ivóvízhiány problémáját is.