2011. február 02. - Az illegális fakitermelés a válság idején is
virágzik. Annak ellenére, hogy a törvények az elmúlt évben szigorodtak,
Szentegyházán szinte zavartalanul folyik a hegyek lecsupaszítása,
miközben az illegális fakitermelésből származó pénz az erdőtulajdonosok
szerint, sokszor az ellenőrző szervek zsebében köt ki. Az egykor összefüggő székelyföldi fenyvesek a biodiverzitás utolsó bástyái az emberi mohóság által megtépázott sérülékeny természetben. oxigéntermelő és széndioxid-megkötő szerepük mellett, minden kifejlett fa egy-egy köbméter vizet képes magába szívni. a hargita lábánál fekvő szentegyházánál már kézzelfogható a természetrombolás negatív hatása, hiszen a hektárnyi kiterjedésű tarrvágások miatt a tavaszi hóólvadást általában a vidékre nem jellemző heves árvízek követik.
A tarthatatlan állapot tavaly szemet szúrt Borbély László, környezetvédelmi és erdészeti miniszternek is. „Több olyan akciót kell szervezni, hogy tudják azok, akik teljesen felelőtlenül kivágják az erdőt, hogy egyszerűen odafigyelnek az intézmények és büntetik őket, hiszen amikor meghallottam, hogy talán két embert ítéltek el jogerősen romániában illegális favágásért. Ez egy vicc” – mondta Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter.
A szentegyháziak mégsem nevetnek. Az erdészeti miniszter kezdeményezésére tavaly több mint húszezer ellenőrzésre került sor országszerte, és módosították az erdőgazdálkodással kapcsolatos jogszabályokat is: kibővítették a bírságolható cselekedetek számát, így pl. Szentegyháza térségében 58 esetben bírságoltak, azonban a büntetések összértéke így sem haladja meg a hétezer eurót.
Milliárdok vándorolnak tehát le a többtonnás dömperek hátán a Hargitáról. Hatalmas tarrvágások borítják a hegyoldalakat, ahol még néhány éve sűrű erdő volt, ma már csak a derékmagasságban kivágott csonkok árulkodnak az illegális fakitermelésről.
A városból kivezető úton Lőrincz Imre többször felhívta figyelmünket a munka nélkül lézengő emberekre, akik jöttünkre azonnal telefonálásba kezdtek. Csakhamar félbehagyott fakivágásra bukkanunk, a tetteseknek már nem volt idejük elszállítani a frissen döntött fákat Lőrincz Imre erdejéből.
Logikus kérdésnek tűnik, hogy miért nem fordulnak az erdőtulajdonosok a hatóságokhoz. Az ipari méreteket öltő illegális fakitermelés hatalmas haszonnal jár – Lőrincz Imre szerint a korrupció mindent behálóz.
A szentegyháza melletti erdőket 2006 óta nem őrzi az állami erdészet, mivel a tulajdonviszonyokat nem sikerült tisztázni. a folyamat igencsak nehézkes, hiszen a papíron szereplő erdők jórésze már nem létezik. a problémát hargita megye prefektusának bevonásával szerették volna megoldani, kameránkat azonban egy perc filmezés után kiutasították a gyűlésről.
„Úgy látom, hogy van mindenképpen előrelépés, a hat egyesületnek mostmár közös hangját hallom, hogy készek arra, hogy közösen lépjenek fel a következő időszakban, és végre egy olyan egyesületet hozzanak létre, egy újat, ami megköti azokat a szerződéseket, ami lehetővé teszi az őrzését az erdőknek” – hangsúlyozta Ladányi László, Hargita Megye prefektusa.
Miközben a kipufogógázakban fuldokló nagyvárosoknak égető szüksége van az erdők által termelt oxigénre, a fakitermelés miatt a földfelszín elveszítette az erdők 80 százalékát, az energiaéhség naponta egy Görögország nagyságú területet harap ki az rengetegek testéből. Adorján Botond