Eltűnnek a farkasok Észak-Európából (stop.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február 9. - Az Észak-Európában élő farkasok kihalásának lehetőségére figyelmeztetnek tudósok: vadászat és beltenyészet is veszélyezteti a fajt. A Norvégia és Nyugat-Oroszország között élő törzsek a maguk mintegy ezer példányával túl kicsik a biztos túléléshez, emellett még a beltenyészet okozta károk is negatív hatással vannak az állatokra - mutattak rá a problémára a kutatók a Dagens Nyheter című lapban kedden.

A különböző nemzetek kutatói a svéd kormány megbízásából végzik munkájukat. Az újság szerint az állomány fennmaradásához legalább háromezer példányra és a különböző területeken élő farkasok cseréjére lenne szükség.

A svéd kormány is vitát rendez a farkasvadászat érveinek és ellenérveinek ütköztetésére.

Svédországban csupán mintegy kétszáz farkas él, így érthető, hogy heves vitát váltott ki, hogy január elején engedélyt adtak húsz ragadozó kilövésére. Ennek hatására 19 farkast már le is terítettek.

Az Európai Bizottság az engedély miatt panaszt emelt Svédország ellen. Anders Carlgren svéd környezetvédelmi minisztert keddre citálták az országgyűlés elé.

Míg a környezet- és állatvédők hevesen kritizálják az intézkedést, a vadásztársaságok és az érintett területek lakói ennél is magasabb kilövési kvótát követelnek.

A kormány a svéd-norvég törzsben a beltenyészet miatt kialakult problémák kezelésére akar néhány, a finn-orosz törzsből származó állatot szabadon engedni a nyáron.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.