Környezetvédelmi megállapodást írtak alá (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február 16. - Borbély László romániai környezetvédelmi- és Fazekas Sándor magyarországi vidékfejlesztési miniszter kedden Nagyváradon aláírták a román-magyar környezetvédelmi vegyes bizottság nyolcadik ülésének megállapodását, a dokumentum tartalmazza a két ország közötti környezetvédelmi együttműködés legjelentősebb ágazatait. Borbély, a megállapodás aláírása után egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a protokollum öt témakörre vonatkozik: az európai alapok lehívása, szennyezett ülepítők kitisztítása, együttműködés a Duna-stratégia keretében, a határ menti védett területek kezelése és a verespataki aranybánya helyzete, tájékoztatott a MEDIAFAX tudósítója.

“Érzékeny terület, amelynél elégedetlen vagyok tevékenységünkkel és tanulhatunk magyarországi kollégáinktól, az az európai alapok lehívása. Románia első volt a nagy szerződések aláírásának, 3,7 milliárd euró értékben, de a valóságban csak 100 millió eurót sikerült lehívni”, nyilatkozta Borbély.Elmondta, a magyar fél „jó indulatának” köszönhetően, két román szakember, egy környezetvédelmi és egy mezőgazdasági dolgozhat hat hónapig Budapesten a magyar kormánynál, hogy tapasztalatot szerezzen az európai pénzek lehívásánál.

Elmondta a protokollumba bekerült két közös érdekeltségű témakör az „általános környezetszennyezés” és a meddőhányók méregtelenítése.

“Romániának is és Magyarországnak is sok a mérgezett meddőhányója és mindkét ország köteles elővigyázatosan kezelni ezek ügyét. Első alkalommal jelenthetem be, hogy Romániában elkezdtünk egy 100 millió eurós programot, EU-s pénzekből, a Környezetvédelmi Alap finanszírozásával, ezeknek az ülepítőknek a méregtelenítését”, nyilatkozta a romániai környezetvédelmi miniszter.

Borbély elmondta, elsősorban a Câmpina ( Prahova megye), Crânguri ( Giurgiu), Torda (Kolozs) és és a marosvásárhelyi vegyipari kombinát ülepítőjének kitisztításáról lesz szó. Ezek összesen 60 millió euróba kerülnek és még rendelkezésre áll 40 millió más ülepítőknél.

A Duna stratégiáról Borbély elmondta? „Szeretnénk kihasználni a magyar EU elnökséget, meggyőződésem, hogy ebben az időszakban az EU elfogadja a Duna stratégiát.

“Véleményem szerint számunkra a Duna stratégiának pályázatokat és újabb pályázatokat kell jelentenie. Van egy tervünk az árvízmegelőzésre, hat millió euró értékben, 17 partnerrel, akik közül három magyarországi”, mondotta.

Elmondta szó volt a „verespataki ügyről”, a „sokat vitatott kérdésről”.

„Januárban elküldtük a a magyar félnek a hatástanulmányt és tegnap (hétfőn-szerk.megj) megállapodtunk elfogadható időn belül elemzik és válaszolnak. Amiről biztosíthatom, a környezetvédelmi minisztérium betartja az összes érvényes európai jogszabály és a legjobb európai eljárásokat alkalmazzuk ezzel a tervvel kapcsolatosan”, mondotta Borbély.

Fazekas Sándor, magyar miniszter leszögezte, Verespatak ügyben a magyar kormány álláspontja nem változott.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.