Elloptak kétmillió tonna szén-dioxidot - áll az EU kvóta-kereskedés (euractiv.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. február 27. - Az Európai Unió Kibocsátás-kereskedelmi Rendszerében (ETS) az eddig legnagyobb csalás történt, amikor elloptak majd két millió egytonnás, 14 eurót érő kibocsátási egységet (EUA). Az eddigi legsúlyosabb visszaélés Magyarországhoz kötődött, ezúttal Csehország, Görögország, Lengyelország és Észtország érintett. Január 19-én, az Európai Bizottság felfüggesztette a szén-dioxid azonnal piacán történő kereskedelmet, miután 475 000 európai uniós kibocsátási egység tűnt el a cseh nemzeti szén-dioxid regiszterből, és sorozatos támadások érték a rendszert ezen kívül még Görögországban, Észtországban, Lengyelországban és Ausztriában. A lopott egységek, melyek körülbelül a teljes rendszer 0,02 százalékát teszik ki, perceken belül értékesítésre kerültek az azonnali piacon. “Még soha nem loptak el korábban két millió kibocsátási egységet, ez a legnagyobb szám” - mondta el Maria Kokkonen, Connie Hedegaard éghajlat-politikáért felelős biztos szóvivője.

Az akció után megkérdőjelezhetővé vált az a gondosság, amellyel néhány ország eljár a kibocsátás-kereskedelmi rendszerrel kapcsolatban. Jos Delbeke, a Bizottság klímapolitikáért felelős osztályának főigazgatója így nyilatkozott: “Nem is tudom mit mondjak, szörnyű hanyagság volt ez néhány tagállam részéről.” Maria Kokkonen szóvivő hozzátette: “Folyamatosan sürgettük a tagállamokat a biztonsági intézkedések fokozására. Minden országnak érdekében áll, hogy megvédje a vállalatait. És mégis 14 olyan tagállam van, amelyek regiszterei nem felelnek meg a biztonsági követelményeknek.” Most minden nemzeti regiszternek lezárva kell maradnia, amíg meg nem erősítik az azonosítási protokollt a problémás számítógépes rendszereken. Minél hamarabb foganatosítják a biztonsági intézkedéseket, annál hamarabb újranyithatnak a rendszerek.

Trevor Sikorski, a Barclays Capital szén-dioxid piacokkal és környezetvédelmi termékekkel foglalkozó kutatásának igazgatója szerint, a lezárás körülbelül 70 millió euróba kerül a szén-dioxid kereskedőknek hetente. EU tisztségviselők szerint a csalást számítógépekre való betöréssel és adathalászat kombinációjával követték el, ahol hamis weboldalak a jelszavak kiadására vették rá a befektetőket. Ezeket használták, hogy hozzáférjenek a kibocsátási-egységekhez, amelyeket ezután a z azonnali piacon eladtak, fiktív személyiségű kereskedőkön keresztül. A Bizottság nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a kibocsátás-kereskedelmi rendszerben részt vevő valamelyik vállalat követte volna el a csalást. A lopott egységeket egy észt számlára utalták át. Az ország az elsők között zárta le a regiszterét január 19-én.

Egy sor általános forgalmi adóval történő ügyeskedés (“körhinta-csalás”) és adathalászati kísérlet után a Bizottság javaslatot tett szigorúbb biztonsági eszközök felszerelésére. Néhány tagállam azonban megtagadta a bevezetést, arra hivatkozva, hogy nem engedhetik meg maguknak. A Bizottság egyik tisztségviselője rámutatott, hogy néhány tízezer eurót ráköltve a rendszerre, több millió eurós veszteséget lehetett volna megelőzni. Kokkonen EU szóvivő az EurActivnak azt mondta, hogy “ez a nemzetről kialakított képet is érinti.”

Stig Schjolset, a Point Carbon vezető piacelemzője szerint az azonnali piacok lezárása a határidős piacok forgalmát is csökkenteni fogja. Ahogy az EurActivnak elmondta, ez igazán nem tesz jót a piaci bizalomnak. “A szén-dioxid piacok reputációjának sem tesz jót, még tovább rontja az elmúlt évek hasonló esetei nyomán kialakult képet.” Becslése szerint az EU tagállamok fele nem egyezett bele a biztonsági rendszerek korszerűsítésébe ember- vagy tőkehiányra hivatkozva, vagy annak fontosságát lebecsülve.

2010 márciusában éppen egy magyar ügylet nyomán állt le a kereskedelem, igaz, akkor a CER típusú kibocsátási egységek piacán. Akkor a problémát az okozta, hogy a magyar kormány által egyszer értékesített kvóták újra kikerültek a piacra, vagyis ugyanazt a kibocsátási jogot kétszer adták el. Az eset nyomán az Európai Bizottság szigorított a szabályozáson, hogy ugyanazokat a kvótákat ne lehessen kétszer értékesíteni.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.