2011. április 1. - DR. KISS SÁNDOR, (Jobbik): - Nyírmihálydi
Szabolcs-Szatmár-Beregben lévő község, Nyírbátor és Nyíradony között. Tudni kell: Balkányi Szabó Lajos itt írta a Kossuth-nótát. De én most nem erről szeretnék beszélni, hanem a nyírmihálydi és a környékbeli erdőgazdák bánatáról. Nyírmihálydiban alacsony aranykoronájú homok található, és ezért talán több erdőt telepítettek, mint az országban máshol. Bárcsak ne tették volna, és legfőképpen a cigány lakosság által lakott területek környékén! Ezen erdőterületek egy része vágásra érett, és már valóban le lehetne termelni ütemterv szerint, csak már nem nagyon van mit, mert jelentős részét ellopták. Ami megmaradt, ahhoz pedig vágási engedélyt kellene kérni az erdészeti hatóságtól. Azt pedig akkor adja meg a hatóság, ha az erdőt a helyszínen, vagy máshol újra telepítik. Ennek költsége azonban több mint amennyi fa maradt! Ezek a területek bizony a mezőgazdasági hasznosítás számára is elvesznek. Az erdőgazdák, ha legelőként vagy szántóföldként szeretnék hasznosítani, nem tehetik, mert valahol újra kellene telepíteni A fát, a saját fájuk maradékát sem viheti el, mert akkor megbüntetik őket, hiszen vágási engedély nélkül vágta ki. A fa-tolvajok persze elvihetik. A rengeteg rendőrségi feljelentés ellenére semmi nem történt. A rendőrség szerepére ne is vesztegessünk szót, mert az egy fabatkát sem ér. Ez az erdő nagyon szörnyű, ha tetszenének látni, hogy 15-20 éves bükk-, tölgy- és bármilyen fák egy méter magasságban vannak lefűrészelve, hát siralmas, valósággal elsírja magát az ember. És nemcsak hogy le van vágva derékmagasságban, hanem még ott is vannak hagyva a gallyak. Egyszerűen szomorú! Szomorú! És nem tudnak mit csinálni! Kérdezem:
Hogyan hasznosítják ezt a területet, mert - a jogszabályok által megkötötten - sem szántóterületként, sem legelőként, sem erdőként nem tudják hasznosítani?
Egyáltalán milyen megoldás lehet?
Erdőből pusztaság, avagy akaratlanul is biztosítják a fatolvajoknak a lopnivalót?
***.
ÁNGYÁN JÓZSEF, (vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár): - A kormány első intézkedései között szigorította a szabálysértésekről szóló törvényt. A törvénymódosítás az elzárás büntetéssel sújtható tényállások körét bővítette. Az országos rendőrfőkapitány intézkedési tervet adott ki az illegális fakitermelés által is érintett jogsértések megelőzése, megszakítása, illetve eredményes felderítése érdekében. A rendőrség, ha tettenérésre kerül sor, az eljárás alá vont személyt a gyorsított bírósági eljárás lefolytatása céljából őrizetbe veheti.
- A konkrét ügyre vonatkozóan: a Nyírmihálydi közelében lévő 33 hektár, tölgyből, illetve nyárfából álló erdő közel 90 százalékát valóban illegálisan kivágták, majd ellopták. A jogsértés miatt szabálysértési eljárás indult. Az ügyben eljáró nyírlugosi rendőrőrs egy személyt őrizetbe vett, és több személy ellen orgazdaság vétsége, illetve bűntette miatt folytatnak eljárást. Egyetértve önnel az erdővagyon őrzésének és védelmének megerősítésére van szükség.
- Az erdőtörvény az erdészeti hatóság szervezetén belül megjelölte az erdővédelmi szolgálat felállítását. Ez a 2011. év során felállításra kerülő szervezeti egység végzi az erdők őrzésében, védelmében eljáró szervek működésének koordinálását. A szolgálat ehhez kapcsolódóan bejelentés-ellenőrzési rendszert tervez működtetni, amivel az érintett hatóságok és szervek összehangolt tevékenysége koordinálásához szükséges terepi irányítást kívánja biztosítani. Mindez több tárcát, önkormányzatokat és az ágazat gazdasági szereplőit közösen érintő feladat. Az erdőtörvény felhatalmazást ad a tárcának arra, hogy faanyag-eredetigazolási rendszert vezessen be, tehát minden közúton és kereskedelmi forgalomban a faáru eredetét megfelelő dokumentummal igazolni kell. Bevezetése érdekében a jogosítványokkal rendelkező állami, önkormányzati és társadalmi szervek - így az erdőfelügyelők, rendőrség, természetvédelmi őrszolgálat, mezőőrök, polgárőrök - működése országos szinten is összehangolásra kerül. Ez a folyamat zajlik. Az elmúlt időszakban több helyen, így Zala, Baranya, Tolna, Veszprém megyében, továbbá a Kiskunsági Nemzeti Parkban szerzett első területi tapasztalatok e tekintetben nagyon kedvezőek voltak.
- Az illegális fakitermelés a fogyasztói oldalról is fékezhető: erre célszerű eszköz lenne, ha a lakásfenntartási támogatást természetben, például tűzifában nyújtanák az önkormányzatok. Mindezeken túl, fontos szerepük lehet a közeljövőben az erdészeti közmunkaprogramoknak is. Ezek révén az erdőgazdálkodók évente több ezer fő munkanélküli tartós foglalkoztatását valósíthatják meg. Szeretném biztosítani képviselő urat, hogy a kormány e tekintetben elszánt, és további intézkedésekre várhatók. Nem fogadhatjuk el az örökölt állapotot, és mindent meg fog tenni, hogy megszüntesse.
DR. KISS SÁNDOR: - Örömmel hallottam az államtitkár úr biztató szavait, hogy ezután jobban lesznek védve az erdők. Csak arra nem kaptam választ: mit csináljanak azok az gazdák, akiknek az erdőik 90 százalékát ellopták. Az erdészeti hatóság kötelezi őket az újratelepítésre ezen a területen vagy máshol. Tehát az ő problémájuk, - és nemcsak a nyírmihálydi gazdáké - nincs megoldva. Mert volt vihar, amikor legalább a fa megmaradt. De ez rosszabb, mint a vihar! Nem tudom elfogadni ezt a választ!
(Az Országgyűlés 186 igen szavazattal, 48 nem ellenében, 29 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.)
Erdőből pusztaság, avagy akaratlanul is biztosítják a fa-tolvajoknak a lopnivalót? (gondola.hu)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 624