2011. április 30. - Norvégia sürgeti a gazdag országokat: vállalják a
kockázatot, hogy kézen-közön eltűnhet az erdők megőrzésére juttatott
pénzük egy része a szegény országokban. Mert ha nem fizetnek, ha arra várnak, hogy előbb szűnjön meg a korrupció, akkor nem marad erdő Kongóban.
A partmenti olajkutakból meggazdagodott Norvégia projekteket támogat, amelyekkel meg lehet őrizni az esőerdőket - hogy elnyeljék az üvegházgázokat.
"Norvégia nem akarja ezt egyedül csinálni. Ha az a végeredmény, hogy mi leszünk az egyetlen - eddig is messze a legnagyobb - pénzügyi támogatója a dolognak, akkor a projekt bukásra van ítélve" - mondta a norvég környezetvédelmi miniszter, Erik Solheim.
Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi támogatóknak el kell fogadniuk azt a kockázatot az ilyen nehezen monitorozható projektekben, hogy veszteségeket okoz a korrupció, vagy hogy a globális felmelegedés lassítását célzó ENSZ tárgyalások nem vezetnek eredményre.
"Ha addig várunk, amíg Kongó nem lesz olyan, mint Svájc - a korrupció szempontjából, ami ott is létezik, csak sokkal kisebb mértékben - akkor nem marad fa Kongóban."
"Partnerekre van szükség, több pénzadományozóra."
"Ha nem tudjuk elfogadni a kockázatokat, akkor még ma le kell zárnunk a programot. Ha kiterjedt korrupciót tapasztalunk projektjeinkben, az az egész rendszert tönkre teheti" - fűzte még hozzá Solheim.
2007-ben Norvégia évi 570,5 millió dollárt ígért az erdőirtás megfékezésére, és nagy projekteket indított be Tanzániában, Brazíliában, Indonéziában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Guayanában.
A 2009-es klíma-csúcstalálkozón az Egyesült Államok, Ausztrália, Nagy-Britannia, Franciaország, Japán és Norvégia egyeztek meg abban, hogy összesen 3,5 milliárd dollár támogatást adnak 2010 és 2012 között az erdők fennmaradására. A pénz többsége még nem folyt be.
Norvégia a trópusi erdővédelmi program domináns támogatója: a program teljes pénzalapja nagyjából 100 millió dollár, amiből 80 millió dollárt Norvégia ad.
Egyelőre nem lehet eldönteni, hogy a Norvégia támogatta erdővédelmi projektek mennyire sikeresek. A szakértők szerint a kezdeti eredmények azt mutatják, hogy elég jól mennek. Indonéziában probléma adódott: Indonézia nem vezette be ez év január elsejével a kétéves moratóriumot az erdőirtásra, pedig ez volt a megállapodása Norvégiával a támogatás fejében.
"Folytatjuk a tárgyalásokat Indonéziával, világosan értésükre adva, hogy be kell tartaniuk a szigorú, szélesen értelmezett moratóriumot" - mondta a norvég környezetvédelmi miniszter.
Az olajpálma-ültetvényesek, a papírgyártók, a bányaipar a terjeszkedésben reménykedik, bízva abban, hogy a késedelem és a bizonytalanság az ő malmukra hajtja a vizet.
Kizárólag Norvégiának van pénze a trópusi erdők megőrzésére (Reuters-Planetark/független.hu)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 504