2011. május 17. - Jobbik Magyarországért Mozgalom Sződligeti Szervezete
határozottan elutasítja, és tiltakozik az ellen a gyakorlat ellen,
ahogyan Sződliget község önkormányzatának képviselő-testülete
gazdálkodik a köz vagyonával. Juhász Béla Róbert polgármester úgy adott megbízást, majd kötött szerződést az 1225/1 hrsz. található (Üvegház étterem – Pavilon sor közötti terület) „kivett udvar 4 épülettel” művelési ág besorolású terület „rendbetételére”, hogy az eddig négy alkalommal módosított szerződés alapján a fizetési feltételeket bartel konstrukcióban rögzítik, illetve az elszállított – cca. 150 m3 – fáért a vállalkozó nem fizetett, és amely fa értéke 1.500.000 Ft-ban állapítható meg. A területen folyó munkálatokkal, és a megkötött szerződéssel kapcsolatban képviselő-testületi határozat nincs. A munkálatokról a képviselő-testület nem döntött, a településen élők utólag értesültek.
Sződliget község képviselő-testülete 2011. január 14-én a 16/2011. sz. határozatában döntött arról – 4 igen, 3 nem szavazattal – hogy 7 ha nagyságú erdő területen tarvágást rendel el. A határozat végrehajtásának határideje „azonnal” minősítést kapott, és felelősként a polgármestert nevezte meg. Juhász Béla Róbert polgármester április hónapban, a vegetációs időszak kezdete után kötött szerződést az Ipoly Erdő Zrt. Váci Erdészetével, több mint 7 ha erdő lábon történő eladásáról. A Duna-Ipoly Nemzeti Park szakreferense szerint Juhász Béla Róbert polgármester megtévesztette szerződéses partnerét, mikor a szerződés keretei között azt állította, hogy az önkormányzat a kitermeléshez minden szükséges engedéllyel rendelkezik. Az engedélyek hiánya miatt a hatóságok leállították a fakitermelést.
Juhász Béla Róbert polgármester 650 m3 fát (560 m3 akác, 90 m3 egyéb) 3.267.000 Ft+AFA összegért értékesített. Ennek alapján 1 m3 fa ára 5.026 Ft+AFA összegért talált gazdára.
1 m3 akác tűzifát az erdészettől 14.400 Ft+AFA áron lehet vásárolni. Ha ebből az összegből – mint erdő tulajdonos, mint eladó – levonjuk a letermelés költségeit, 3.000 Ft/m3+AFA, akkor világosan látható, hogy az önkormányzat 11.400 Ft/m3 + AFA, összességében 7.410.000 Ft+AFA bevételt realizálhatott volna, szemben a szerződésben rögzített 3.267.000 Ft+AFA összeggel. Mindez 3 ha területen lévő famennyiség tekintetében. Mint tudjuk közel 7 ha-ról van szó, tehát a kiesett összeg akár a 8.000.000 Ft+AFA összeget is elérheti.
Arról a tényről most nem tettünk említést, hogy ez az összeg csak a tűzifára vonatkozik. Az ipari fa eladási ára 22.000 Ft+AFA.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom Sződligeti Szervezete tiltakozik az ellen, hogy azért kelljen kivágni a fákat, hogy utakat építsenek belőle. Elhibázott, és káros az a koncepció, mely szerint védendő természeti értékek felszámolásával létesül olyan beruházás, amely tovább növeli környezetünk terhelését.
Tiltakozunk az ellen a gazdálkodási gyakorlat ellen, amelynek következtében akár 10.000.000 Ft. bevétel kiesés érhette az önkormányzatot.
Szeretnénk emlékeztetni arra, hogy az erdőgazdálkodás szakmai irányítója 2011-ben is az a Winternitz Gábor, aki 2005-ben is volt.
Szánalmasnak tartjuk azt az igyekezetet, melynek során a polgármester szinte minden megszorító, környezetromboló döntését (szemétdíj nagy mértékű emelése, fakitermelés, ingatlanadó bevallás) az elmúlt évekre visszamutatva hozza meg. Mindezt olyan környezetben, ahol a települések nagy része megszünteti az ingatlanadót, és számos esetben az iparűzési adót is.
Határozott véleményünk, hogy Sződliget község képviselő-testületének is ebbe az irányba kellene haladnia. Szemben azzal a jelenlegi gyakorlattal, amely a lakosság terheinek jelentős mértékű növelésében, padlások lesöprésében látja az egyetlen megoldást - áll Soós Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom Sződligeti Szervezete elnökének hírportálunkhoz eljuttatott közleményében.