Beszóltak az erdészek a CMM-nek: a tarvágás mást jelent (pecsiujsag.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. július 10. - A megyei önkormányzat gazdasági és költségvetési bizottsága a Baranya erdeinek állapotáról szóló előterjesztést tárgyalta: Az anyag tartalmazta a megyei kormányhivatal erdészeti igazgatósága, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatósága, a Mecseki Erdészeti Zrt., valamint a BIOKOM Kft. szakmai álláspontját. A megyei szakigazgatási szerv véleménye erősen különbözik a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) tarvágással kapcsolatos álláspontjától.

A civil szervezet legutóbb áprilisban tartott demonstrációt a Mecsekben és a Dél-Dunántúlon zajló tarvágások ellen, míg június elején erdészeti fórumot szervezett az erdők pusztulása miatt. A környezetvédők ugyanis összefüggést sejtenek a tarvágások és a pécsi erőmű megrendelései között.

- Ijesztő tarvágásokat tapasztalunk nemcsak a mecseki erdőkben, hanem Somogyban és Tolna megyében is. Óránként érkeznek a fákkal teli kamionok, vagonok a hőerőmű által megtévesztő módon „biomassza blokknak" hirdetett 50 megawatt teljesítményű, fatüzelésű kohójába - fogalmazott dr. Vicze Csilla, a CMM szóvivője.

A környezetvédő azt nehezményezi, hogy az erdők kivágásával villamos energiát állítanak elő - mindössze 25 százalékos hatásfokkal.

- A hő csupán melléktermék. Vajon hány évre lenne elég a Mecsek famennyisége? - tette fel a költői kérdést a zöldszervezet képviselője, aki szerint az erdőt járó kirándulóknak nem a gazdasági szemlélet a legfontosabb. Ők csupán élvezni szeretnék a madárcsicsergést, a friss levegőt. Számukra a 15 centiméteres faültetvények nem erdők, ezért álláspontjuk szerint megtévesztő az erdősültség jelenleg használatos fogalma. A tarvágások miatt a civilek ugyanakkor nemcsak az erőműre és a fatolvajokra neheztelnek, hanem az erdészet által alkalmazott tízéves ütemtervekre is.

Ezzel azonban a Baranya Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága nem ért egyet. Dr. Varga Tamás igazgató szerint a CMM által idézett „ijesztő mértékű tarvágások" azt feltételeznék, hogy az erdőket 25-50 százalékát tarvágással irtják, noha ez nem igaz.

- A tarvágás a faállomány egy beavatkozással végrehajtott kitermelését jelenti. Amennyiben a kijelentés megalapozott, úgy a mecseki erdők átlagos vágáskora legfeljebb negyven év lehetne - fogalmazott szakvéleményben az igazgató. Varga Tamás a Pécsi Újságnak azt mondta, az erdészeti hatóság számára nélkülözhetetlen a társadalmi vélemény megismerése.

- A jelenlegi szabályozás szerint a civil szerveződések véleménye beépülhet az erdőtervekbe - közölte az igazgató. Hozzátette, hogy a fakitermelések módját és kiterjedését az erdészeti hatóság állapítja meg - a közgazdasági szempontoktól függetlenül.

A tarvágásokkal kapcsolatban fontos leszögezni, mondta, hogy az erdészeti hatóság azokat kizárólag akkor teszi lehetővé, ha az erdő természetes felújításának feltételei nem adottak, vagy ha az erdő "természetességi állapotán javítani szükséges". Varga Tamás hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szabályozás - adott feltételek mellett - bevezette a tarvágás tilalmát is, mi több, kötelezi az állami erdőgazdálkodókat a természetkímélő, "folyamatos erdőborításra törekvő" gazdálkodásra.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.