Széchenyi Emléknap a Magyar Tudomány Ünnepén (sopron.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. november 2. - Ma a 186. tölgyfát ültették el az egyre bővülő Akadémiai Emlékerdőben. - Még sok olyan feladat áll előttünk, amihez Széchenyi hazaszeretete, bölcsessége és alázata kellene – mondta Pálinkás József, a MTA elnöke a Széchenyi Mauzóleumban tartott ünnepi beszédében..
Szép hagyományt teremtett a Magyar Tudományos Akadémia azzal, hogy a Magyar Tudomány Ünnepéhez kötődő rendezvénysorozat nyitányaként a Széchenyi Napon az Akadémia vezetői koszorút helyeznek el a nagycenki Széchenyi Mauzóleumnál, és emlékbeszédben méltatják Széchenyi István grófot, akinek híres felajánlása örökre nevéhez kapcsolta a „tudós társaság” létrehozásának eszméjét és megvalósulását.
2000-ben, az Akadémia alapításának 175. évfordulóján bővült a hagyományos megemlékezés egy újabb eseménnyel. Akkor, az évforduló alkalmából ugyanis a Nyugat-magyarországi Erdőgazdaság 175 facsemete ültetésével megteremtette az akadémiai emlékerdőt, s azóta az akadémiai vezetők minden évben újabb facsemete ünnepélyes elültetésével gyarapítják az erdőt.
Az emléknapon a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kara minden évben tudományos konferenciát szervez.
Ma a 186. tölgyfát ültette el az Akadémiai Emlékerdőben Németh Tamás, a MTA főtitkára, dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora és Jámbor László, a Tanulmányi Erdőgazdaság vezérigazgatója.
Az eseményt megelőzően a Széchenyi emlékoszlopnál Német Tamás akadémikus mondta el ünnepi gondolatait.A Magyar Tudomány Ünnepének soproni rendezvényén Sopron városát dr. Fodor Tamás képviselte.
Németh Tamás akadémikus arról szólt, hogy legfontosabb feladataink között a természet megóvása van, hogy azt a maga eredeti állapotában tartsuk meg értékeivel együtt.
Reményét fejezte ki, hogy az Akadémiai Emlékerdő még nagyon sok fával bővül majd, és minél több lehetőség lesz arra, hogy minél szélesebb körben ünnepeljük a Széchenyi-évfordulót. A helyszínen állított Széchenyi-szobor azt is üzeni az ünnep alkalmával, hogy amint elődeinknek fontos volt a nemzet, az iskola, a nevelés, a kiművelt emberfők, ugyanúgy minekünk is törekednünk kell ezeknek az értékeknek a jelenben való érvényesítésére.
A esemény Nagycenken a Széchenyi Mauzóleumban folytatódott, ahol Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke mondott ünnepi köszöntőt a Mauzóleum kápolnájában.
Hosszú évek óta eljövünk ide, hogy emlékezzünk, tisztelettel fejet hajtsunk és erőt merítsünk – mondta Pálinkás József beszédében.
Az akadémia elnöke beszédében hangsúlyozta: Széchenyi folyamatosan azon munkálkodott, hogy mit tehet hazája javára. Az Akadémia alapítása mellett, Széchenyi aktívan részt vett a magyar közéletben, úgy, hogy nem önmaga kiteljesedését, nem a hatalmat, nem az önmegvalósítást kereste, hanem a közösség a nemzet jóllétének szolgálatát.
Művelt, világot látott, szellemi és lelki erővel rendelkező közéleti emberként dolgozott a magyar nemzet sorsának jobbra fordításán. Pálinkás József felsorolta Széchenyi ,,nagy alkotásait”, amelyek tiszteletet parancsolnak az utókor számára.
- Erőt meríteni jöttünk, erőt meríteni a munkához, és azért, hogy ki-ki elgondolása és hite szerint azt kérje, hogy az Isten adjon újabb Széchenyieket Magyarországnak. Még sok olyan feladat áll előttünk, amihez Széchenyi hazaszeretete, bölcsessége és alázata kellene – mondta Pálinkás József.
Az elnöki köszöntőt követően az esemény résztvevői megkoszorúzták a Legnagyobb Magyar sírját.
Sopron város nevében dr. Fodor Tamás polgármester helyezte el a tisztelet koszorúját.
Az ünnepségen Tóth András versmondó Arany János versével tisztelgett Széchenyi emléke előtt.
A Széchenyi Kastélyszállóban Széchenyi emlékezete és az erdők évvel címmel tudományos konferenciával folytatódott a rendezvénysorozat. Csépe Valéria, a MTA főtitkárhelyettese elnökletével, az előadások sorában Solymos Rezső: Az erdészettudomány és erdőgazdálkodás a sokhasznú erdőben címmel tartott előadást. Ezt követően Náhlik András az erdő- és vadgazdálkodásról beszélt, kiemelve, hogy a nagyvad a magyarországi erdők kincsének számít. Molnár Sándor a fatudomány és fahasznosítás ökológiai és társadalmi vonatkozásairól, Borovics Attila az energiaerdőkről tartott előadást. BTÉ


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.