2011. november 30. - 2011. november 21-22-én Kecskeméten is
megrendezésre került az a kétnapos oktatási sorozat, aminek a keretében
az ország 12 helyszínén, mintegy 3000 erdészeti szaktanácsadó kap
képzést és teheti fel a kérdéseit. Szabó Tibor a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóság igazgatója – aki egyben a Dél-Alföldi régió három megyéjének is az erdészeti igazgatóját kérdeztük:
Nagyon fontos egy ilyen oktatás, mert ha egy nyelvet beszélünk, akkor sokkal gyorsabban értjük meg egymást és egymás munkáját jobban tudjuk segíteni. Ha az erdőgazdálkodók kellően felkészültek, alkalmazzák a megfelelő előírásokat és tájékoztatják az erdőgazdálkodókat, akiket az igazgatóság felügyel, akkor mindenkinek gördülékenyebben megy a tevékenysége.
Arról szól ez a kettő nap, hogy az erdőgazdálkodásról és az erdőről szóló 2009 évi XXXVII. törvény magasabb és komolyabb feladatokat szánt azoknak a kollégáknak, akik az erőgazdálkodók munkáját, mint erdészeti szaktanácsadók segítik. A hivatalos megnevezésük jogosult erdészeti szakszemélyzet. Ezek a kollégák olyan erdész technikusok, erdőmérnökök, akik az igazgatóság vonzáskörzetében, tehát három megyében (Bács-Kiskun, Csongrád és Békés) a közel 252 ezer hektár erdejében a 6200 erdőgazdálkodót segítik. Erdőtulajdonos sokkal több van, de erdőgazdálkodást végezni akkor lehet, ha a tulajdonosi közösség megbízásából, vagy saját jogon a közhiteles nyilvántartást kezelő erdészeti hatóságnak bejelentik, hogy erdőgazdálkodót.
Az igazgatóság létszáma 42 fő, aki a három megye felügyeletéért felel. A létszám az erdősültség arányában osztódik meg, ami Bács-Kiskunban több mint 180 ezer hektár, 40 ezer hektár Csongrád megyében és egy 30 ezer hektár körüli Békés megyében. A kormányhivatalon belül ez az egyetlen szervezet, ami továbbra is három megyés, aminek a magyarázata, hogy a több százéves (1735-) múltra visszatekintő erdészeti igazgatás gyakorlatilag természetföldrajzi alapokon alakult ki és ez mindig is egy kézben itt Kecskeméten volt összefogva.
Ebben a két napban az emberek megismerik az erdőtörvény változásaival kapcsolatos új feladatokat, hallanak az erdészeti eljárási folyamatokról. Tájékoztatást kapnak az erdészeti támogatások befogadásáról, kezeléséről, jóváhagyásáról, ellenőrzéséről. Az erdőkárok országos adataiba kapnak betekintést, érintik a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL.törvény (Ket.) erdészetre vonatkozó részeit. Az előadásokat követően közvetlen kérdéseket tehetnek fel az előadók számára, akik abban a kedvező helyzetben vannak, hogy az ország 12 helyszínén, az ágazatban érintett mintegy 3000 kollégát oktathatnak.
Az oktatáson a mi igazgatóságunkon érintett mintegy 320 főből egy internetes beregisztrálás alapján az első 300 fő vesz részt. A regisztrációból adódóan nem csak a mi három megyénkből, hanem más megyékből is érkeztek részvételre jelentkezők.
Mint ahogyan hétfőn az "Az erdők helye a vidékstratégiában - 2011. az Erdők Nemzetközi Éve" konferencián Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter is elmondta a vidékfejlesztési stratégiának egy nagyon fontos eleme az erdőtelepítés, ami mindig is az volt és az is fog maradni, hiszen óriási eredményei vannak az erdészeknek. Például az elmúlt 50 évben Bács-Kiskun megyében megháromszorozódott az erdőterületek nagysága, így ebben a megyében az országos átlagot elérő erdősültség van. Egyébként maga a régió a Nagy-alföld egy jelentős potenciállal bír a továbbiakban az erdőtelepítésre. A kormányzat elképzelései szerint a következő tíz évben a jelenlegi területhez képest egy 700 ezer hektárnyi területet szeretnénk még eltelepíteni. Ez egy 7 százalékos növekedést jelent, ami logikusan a munkahelyteremtésben, az élhetőbb táj kialakításában a biomassza előállításában mind-mind közrejátszik, ezáltal a maga eszközeivel országunk fejlődéséhez is hozzájárul .
300 erdészeti szaktanácsadó vett részt a kétnapos képzésen Kecskeméten (hiros.index.hu)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 568