2011. nov. 25. – Egy őserdő értékét nem csak a biológiai sokféleség, hanem az ökológiai funkciók működőképessége is jelzi. A tudósok most mutatták be egy Kenyában végzett átfogó tanulmány eredményeit, amelyet a Német Szövetségi Oktatási és Kutatási Minisztérium támogatott a kilenc éve folyó kelet-afrikai élővilág projekt keretében. A kutatócsapat nevében Dr. Matthias Schleuning (Biológiai Sokféleség és Éghajlat Kutatóközpont, Bik-F) írja a nyílt hozzáférésű PLoS One folyóiratban, hogy azok az esőerdők is amelyeket a földhasználat kisebb fragmentumokra osztott megőrizték ökológiai funkcióikat.
Az eredmény meglepő: "Nem számítottunk arra, hogy az ökoszisztéma funkciók intenzítása, mint a lebomlás, a beporzás vagy a mag szétszóródás stabil marad, vagy egyes esetekben még nőtt is azokban a töredezett erdőkben, ahol a fakitermelés szálalással történik. Ez azt jelenti, hogy az erdők teljes működőképessége fennmaradt, a mérsékelt emberi zavarás ellenére "mondta Dr. Matthias Schleuning (BIK-F), a tanulmány szerzője. Az eredmények talán ösztönzik majd a trópusi erdők megőrzésének újragondolását. "A klasszikus megközelítés a nagy, érintetlen erdőterületek megőrzése például az Amazonas vagy a Kongó medencében. Tanulmányunk azt mutatja, hogy nagy jelentősége van, a fennmaradt elszigetelt -emberi hatással érintett- erdők megőrzésének is. " magyarázza Schleuning. A tanulmány helyszíne a Kakamega esőerdő Nyugat-Kenyában. Nagy biológiai sokféleség jellemzi, több mint 400 madár, és mintegy 320 hangyafaj található meg itt. Ugyanakkor az erdő veszélyben van, mert a múlt század során a korábbi méretének alíg a felére zsugorodott. Az egykor zárt erdőterület ma egy sor elszigetelt erdő folt, mezőgazdasági földterülettel, körülvéve, amelyen elsősorban a cukornádat és a kukoricát termesztenek. A védelmi intézkedések ellenére a maradék erdőt a környező falvak lakói most is szükségletük szerint szálalva használják.
Szemben a korábbi tanulmányokkal, melyek elsősorban a biológiai sokféleség változását nézték, a jelenlegi tanulmány első alkalommal vizsgálja együtt a biológiai sokféleséget és az ökoszisztéma számos funkciójának működését
Bebizonyosodott, hogy az ökoszisztéma funkciókat - noha általában stabilak - befolyásolja az erdőtömbök felaprózódása és a szálaló fakitermelés. A nagy erdőterületek felaprózódásával az ökoszisztémában elsősorban az állati közösségek összetétele változik. A tudósok azt vették észre, hogya szálalás pozitív hatással van a rovarok és madarak által terjesztett fajok mag szétszóródására, ezek a megváltozott mozgás szokásai következtében. Schleuning azt mondja: "A kétféle emberi beavatkozás hatása különböző. Az erdő felaprózódása inkább közvetetten befolyásolja az ökoszisztéma funkcióit. Az erdők fragmentációja megváltoztatja a biológiai sokféleséget, ami veszélyezteti az ökoszisztéma funkciók megőrzését. Ezzel szemben , a szálaló fakitermelés alig befolyásolja az ökoszisztéma funkciók működését az általunk vizsgált területen. A projekt következő lépése az lenne , hogy hosszú távon vizsgálja az ökoszisztéma működőképességét a töredezett erdőkben. "