Európa szemet vetett Amerika erdőire (mernokbazis.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
 2012. április 23. - A biomassza hozzákeverése a széntüzelésű erőművekben egyre népszerűbb stratégia az európai klímacélok teljesítésére.

Az Észak-Amerikából származó faanyag rövid idő alatt fontos energiaforrássá vált az európai erőművek számára, akik lázasan keresik a megoldást az Európai Unió megújuló energia és szén-dioxid kibocsátás csökkentési céljainak eléréséhez. A tervek szerint 2020-ra az energia 20%-ának megújuló forrásból kell származnia, az üvegházhatású gázok kibocsátását pedig az 1990-es szint alá kell csökkenteni 20%-kal.
Egyes szakértők életciklus elemzései azonban megkérdőjelezik, hogy a biomassza energiatermelés céljából történő elégetése valóban segít csökkenteni a klímaváltozás hatásait. A számítások szerint az a famennyiség, amennyi az Európai Közösség által finanszírozott tanulmány szerint 2030-ig az uniós erőművek biomassza igényeinek legalább két harmadát fedezné, ez idő alatt tovább nőhetne és több szén-dioxidot kötne meg, mint amennyitől a fosszilis energiahordozók helyett elégetve „megmentené a Földet”.
Úgy tűnik, hogy az eredmények a törvényhozóknál is nyitott fülekre találtak. Elmúlt évben az Európai Környezetvédelmi Ügynökség és az Egyesült Államok hasonló hivatala egymástól függetlenül arra a következtetésre jutott, hogy az energiatermelési céllal történő erdőgazdálkodás és bioüzemanyag gyártás jelenleg néhány esetben növelheti a légkör szén-dioxid tartalmát. Ennek eredményeként, Washington és Brüsszel is újraértékeli a biomassza elégetéséből származó szén-dioxid kibocsátás eddigi számítását.
De addig, amíg a politika az új irányelveken rágódik, a biomassza ipar gyors növekedése nem áll le, különösen igaz ez az Egyesült Államok dél-keleti vidékein, ahol egyre másra bukkannak fel a gigantikus pelletgyártó üzemek, hogy a fákat azonnal elégethető export árucikké változtassák. 2011-ben a német RWE energiaszolgáltató a világ legnagyobb pelletgyárát helyezte üzembe Waycross város közelében Georgia államban. Az üzem a helyi fenyőfa ültetvényekből évi 750 ezer tonna pelletet készít, amelynek egészét az RWE Hollandiában és Nagy-Britanniában található erőműveiben égetik el.
Időközben a Bethesda-i központú Enviva cég a folyékony fa jelentős szállítójává küzdötte fel magát. 2011 végén kezdték meg a szállítást az Ahoskie-ben található üzemből, amely 350 ezer tonnát gyárt évente. Jelenleg egy még nagyobb üzemet építenek szintén Észak-Karolinában, egy további gyáregységet Virginiába terveznek. Az európai erőművek pedig sorban állnak a pelletért. A cégnek 480 ezer tonnára van szerződése a belga Electrabel szolgáltatóval, amely a párizsi központú GDF Suez csoport leányvállalata. Februárban a németországi E.On ügyvezetése évi 240 ezer tonnáról szóló többéves megállapodást írt alá az Enviva képviselőivel.
Az energiaszolgáltatók állítják, hogy a biomassza szénhez történő hozzákeverése csökkenti az erőműveik éves szén-dioxid kibocsátását, mivel helyettesítik a szénfelhasználás egy részét. Például az RWE becslései szerint a Georgia-i üzemből származó pellet közel 1 millió tonna szén-dioxidtól mentené meg a légkört évente. Az ilyen megállapítások azon a feltevésen alapulnak, hogy a biomassza alapvetően klíma-semleges, mert az égetés során kibocsátott szén-dioxidot elnyelik a növénynek, amikor újranőnek. De több életciklus elemzés az mutatja, hogy ha jobban megnézzük, van néhány hiányosság az eddigi elméletekben. A fák például több szén-dioxidot kötnek meg életük során, mint amennyinek megfelelőt kivágásuk napján éppen tartalmaznak – gondoljuk csak a lombhullatásra. Ennek alapján egyes modellek azt mutatják, hogy a fák több szén-dioxidtól tudnák megmenteni a légkört, ha nem tüzeljük el őket szén helyett, hanem egyszerűen csak hagyjuk nőni őket.
Egy másik tény, hogy az erdők növekedése nem tud lépés tartani a biomassza ipar robbanásszerű fejlődésével. A National Wildlife Federation és a Southern Environmental Law Center 2012 februárjában megjelent közös tanulmánya arról számol be, hogy az export hajtotta pellet termelés az Egyesült Államok dél-keleti részén hirtelen évi 1,8 millió tonnáról 3 millió tonnára ugrott, mialatt a helyi - már csak a maradék hulladék fán tengődő - biomassza erőművek száma 17-ről 39-re mintegy megduplázódott. A beszámoló szerint a fáknak 35-50 évre lesz szükségük, hogy behozzák a megemelkedett biomassza tüzelésből származó többlet szén-dioxid kibocsátást. Hasonló tanulmányok úgy becslik, hogy az északi régiók lassabban növő erdőségeinek még több idő kell.
A biomassza tüzelés, mint megújuló energia, szén-dioxid kibocsátás csökkentő hatása tehát semmi esetre sem azonnali. Ezen a téren komoly vetélytársakra is számíthat, mivel a napelemek és szélerőművek a gyártásuk és telepítésük során kibocsátott szén-dioxid mennyiséget átlagosan 5-10 év alatt fizetik vissza. A gyorsabb hatással rendelkező technológiák értékesebbek lehetnek a klímaváltozás elleni küzdelemben. Nem csoda, hogy a nemzetközi szervezetek is fontolgatják, hogy újabb pillantást vetnek a környezetvédelmi irányvonalakra. Peter Fairles (http://spectrum.ieee.org) Ritzinger György

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.