2012. május 18. - Kórokozók pusztítanak? A médiában beszámoltak arról, hogy Erdély-szerte pusztulnak a fenyőerdők, eddig még ismeretlen okok miatt. Néhány szakember kórokozók, bogarak által okozott károsodásokra gyanakszik. Arról érdeklődött a Székely Hírmondó a felelős hatóságoktól, hogy Háromszéken akadtak-e hasonló gondok.
Már olyan elméletek is születtek az ügyben, miszerint nyugatról, fenyőfa raklapokkal kerültek be a pusztítást okozó kórokozók. Néhány szakértő szerint az egyetlen megoldás a beteg fák kitermelése, majd az újraültetés (ami időigényes folyamat).
Ioan Cosnean, az Állami Erdészeti Hivatal (Romsilva) Kovászna megyei igazgatója elmondta, nincs tudomásuk hasonló gondokról, nem észleltek semmiféle jelentősebb elváltozást a gondozásukban lévő háromszéki erdők esetében. Az erdészet fennhatósága alá Háromszék erdeinek körülbelül 25%-a tartozik. Ezek a területek szétszórtan, a megye majdnem minden tájegységében megtalálhatóak. Más tulajdonában lévő területekkel kapcsolatos panaszokat, gondokat sem jegyeztünk – magyarázta az igazgató.
Kérdéseinkre kiderült, Háromszéken az erdők főképpen a túlzott, helytelen fakitermelés, ritkítás, elmocsarasodás miatt kerülhetnek veszélybe.
– Az általunk gondozott erdőkben az előbb említett problémák sem merülnek fel. Megyénkben a különböző falopások is kisebb méretűek más megyékhez képest. Amúgy a faegyedek el-elszáradnak, ám ez természetes jelenség, a fák is elhalnak, akár az állatok, az emberek – összegezte.
Ioan Cosnean tudomása szerint Romániában valóban volt nagyobb méretű, kórokozók miatti száradásos erdőpusztulás, ám a több évtizede történt esetet csupán a szil- és a tölgyerdőknél észlelték. Tinca Teddy