Idén Svédországban volt az európai állami erdők konferenciája (Fatáj)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. augusztus 1. - Június végén Svédországban a Sveaskog volt a házigazdája az európai állami tulajdonú erdészetek konferenciájának.

Az esemény angol neve: the European State Forest Conference. A június 26-án kezdődött konferencián 18 országból több mint 50-en vettek részt a Lulea melletti Storforsenben. A konferencia az állami erdőgazdasági társaságok vezetői részére ad lehetőséget a találkozásra, és hogy megismerjék az egyes országok eltérő adottságait és kihívásait.
A konferencia június 26-án vacsorával kezdődött, ahol Per-Olof Wedin, a Sveaskog vezérigazgatója tartott üdvözlő beszédet. Következő nap egész napos szakmai túrát vezetett Herman Sundqvist, a Sveaskog erdészeti főigazgatója. Bemutatta svéd erdőket, az erdőgazdálkodás történetét, a klímát és a természeti életközösségeket.
Ann Eklund, a nyereségközpont igazgató, Tommy Nilsson, a piaci terület igazgatója és Patrick Bäckström üzletfejlesztési igazgató bemutatta a külföldi vendégeknek hogyan irányítják a Sveaskogot a termelés, az erdőgazdálkodás és a bioüzemanyag területén. A vendégek a (rettenetes) szúnyogok ellenére komoly érdeklődést mutattak, és számos intelligens kérdést tettek fel. A nap vacsorával és sétával végződött a Storforsen hatalmas vize mellett az enyhe nyári estén.
„Minden országnak eltérőek az erdőgazdálkodási adottságai és a céljai, s most a konferencia alatt jobban megértettük a svéd helyzetet, és hogy a Sveaskog hogyan válaszol a kihívásokra" - mondta Georg Erlacher, az Osztrák Szövetségi Erdők Rt. (ÖBf AG.) vezérigazgatója.
A konferencia utolsó napján előadások voltak a svéd tapasztalatokról a biofűtőanyag szektorban és az erdők szénlekötő képessége által a klímaváltozásban betöltött szerepéről.
„Az Európai Államerdészeti Konferencia fontos fóruma az állami erdészeti társaságok vezetői közti tapasztalatcserének, különösen most, hogy az erdők oly sok mai kihívásnak is megfelelnek. Nagy öröm volt fogadni külföldi vendégeinket, akik számos ismerettel gazdagodva térnek haza" - mondta Herman Sundqvist a Sveaskog erdészeti főigazgatója és a konferencia felelőse.
A Sveaskog megköszöni minden résztvevőnek az élvezetes és érdekes napokat Norrland erdeiben!
A fenti, július 4-i beszámolót olvashatjuk a Sveaskog honlapján és az EUSTAFOR honlapján az eseményről. Ismereteink szerint az eseménynek magyar résztvevője nem volt.
A vendéglátóról:
A Sveaskog, a svéd állami erdészeti társaság bemutatkozó lapja szerint:
Svédország legnagyobb erdőtulajdonosa, vezető rönk, papírfa-rostfa és biofűtőanyag szállítója. A cég együttműködik föld kereskedőkkel, vadászat és horgászatszervezőkkel, valamint területet biztosít helyi öko-turizmus vállalkozóknak.
Rönköt, papírfa-rostfát és biofűtőanyagot értékesítenek. Földterület tranzakciókkal is foglalkoznak, valamint fejlesztik az erdőt, mint a horgászat, a vadászat és egyéb természeti tapasztalatszerzés helyét. Az erdőgazdálkodás a főtevékenységük. Védik a fenntartható fejlődést minden tevékenységükben. Éves árbevételük 6,7 milliárd SEK (mintegy 229 milliárd Ft) és mintegy 720 alkalmazottjuk van. Az üzemi eredmény 1,5 milliárd SEK volt, ami 22 százalék a nettó árbevétel arányában. A Sveaskog tulajdonosa a svéd állam.
(Összehasonlításul: A 22 hazai állami erdészeti társaság összesített árbevétele 2010-ben 80 milliárd Ft volt. Az alkalmazotti létszám 2010-ben 8266 fő volt, amiből 2766 fő volt a közmunkás. Az üzemi eredmény 1 milliárd Ft volt, ami 1,4 százalékot tett ki árbevétel arányosan. E néhány számból is látható, hogy Sveaskog teljesen más körülmények között dolgozik, mint a hazai állami erdőgazdaságok.)
A Sveaskog erdei és tevékenysége az FSC szerint tanúsított. (Az FSC Európában először e cégnél jelent meg.)
A cég határozottan nyereségérdekelt. A Sveaskog-ot mai formájában 2002-ben hozták létre. A földeladások terén célja, hogy az alapítása kori erdőterületének 10 százalékát értékesítse. A cég erdeinek 20 százaléka természetvédelmi terület.
A svéd hengeresfa piac 14 százalékát képviseli a Sveaskog. 2011-ben 10,6 millió m3 rönköt, papírfa-rostfát és biofűtőanyagot adtak el, ami 6 százalékkal kevesebb az előző évinél. (Honlapján a tűzifa, a fuelwood helyett következetesen a biofuel kifejezést használja.)
Kb. 70 svéd és észak-európai rönkfogyasztót szolgálnak ki. Rönk kínálatukat felvásárlással és importtal egészítik ki. Erdei fatermék eladásuk megoszlása: rönk 38 százalék, papírfa-rostfa 43 százalék, apríték 5 százalék, biofűtőanyag 14 százalék.
Bérmunkában fakitermelést, előhasználatot és egyéb erdészeti műveleteket, de erdőtervezést is végeznek.
Külön üzletáguk a szélerőmű telepítés. Pontosabban a befektetők részére ehhez területet tudnak biztosítani. Területükön 150 szélerőmű már működik és több száz továbbit terveznek telepíteni.
 
A svéd erdők tulajdoni megoszlása:
Egyéni tulajdonosok 50 százalék
Erdészeti magántársaságok 26 százalék
Sveaskog 14 százalék
Egyéb magántulajdonosok 6 százalék
Egyéb közösségi tulajdonosok 4 százalék
 
Az állami erdőgazdálkodók európai érdekképviseletéről:
Az EUSTAFOR-t (European State Forest Association) 2006-ban a finn, a francia, a lett és az osztrák állami erdészeti társaságok hozták létre. Mára 20 európai országból 26 tagja van, melyek 46 millió hektár erdőben gazdálkodnak, 115 millió m3/év fakitermelés mellett és kb. 100.000 alkalmazottjuk van.
E szervezetnek magyarországi tagja nincs.
Az EUSTAFOR főtitkára szeptember 1-től Piotr Borkowski, aki legutóbb az EU Bizottság Agrár Vezérigazgatóságán az erdészetpolitikai ügyek hivatalnoka volt. Korábban pedig a Lengyel Államerdészet vezérigazgatóságán és nemzetközi ügyekben különböző lengyel hatóságoknál magas szintű beosztásokat töltött be.
Kapcsolódó:
http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=5329&Itemid=2

http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=8427&Itemid=2


http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=12254&Itemid=2


http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=20562&Itemid=63

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.