Nem elég a ló és a druzsba (Erdély.ma)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. december 5. – Zabolai fakitermelés svájci módra "A kommunizmus előtt idehaza is ugyanolyan környezetbarát módon végezték az erdőkitermelést, mint nyugaton, de a rendszerváltás után beállt a fejetlenség” – véli a zabolai Mikes-leszármazott Roy Chowdhury Sándor, aki most a celerinai (Svájc) önkormányzattal és szakemberekkel együttműködve erdőkitermelési kurzust indított. A gyorstalpaló célja, hogy – a svájci mintát követve – idehaza is normális mederbe terelődjön az erdőgazdálkodás.

A Chowdhury–Mikes család és a celerinai erdőbiztos, Jon-Andri Bisaz, valamint a fadöntő-kiképzők, Luigi Frigerio és Fred Flückiger 2012 februárjában kezdték el az első képzéseket Zabolán és Sepsibükszádon. Ezeken az egész országból húszan vettek részt, emellett öt erdőmérnököt is tanítottak. A három legigyekvőbb résztvevőt: a zabolai Izsán Ernőt és Harai Istvánt, valamint a bükszádi Terza Adorjánt a celerinai erdészet meghívta Svájcba továbbképzésre.
A mostani, vagyis a második erdőgazdálkodási és fakitermelési kurzus múlt hétfőn indult Zabolán, és két hétig tart. A18 háromszéki résztvevővel a két celerinai szakember mellett már a három, Svájcot megjárt fadöntő is megosztja tapasztalatait. A kurzus díjmentes, a költségeket a Mikes-leszármazottak és a celerinai önkormányzat állja. A szervezők hosszú távon azt szeretnék, ha diplomát is adhatnának a tanulóknak, a későbbiekben pedig fakitermelői iskola létesítésén gondolkodnak.

A hét elején a tanulók a fa biztonságos kidöntését gyakorolták. Roy Chowdhury Sándor elmondta: úgy kell dönteni, hogy közben nem sértik meg a szomszédos fákat, ugyanakkor a vontatás során sem sebezhetik meg az ép fákat a kivágottal. A svájci standardok szerint az sem mindegy, hogy milyen magasságban kezdik meg a kivágást: minél alacsonyabban, annál jobb, hiszen így nem hagynak maguk után magas rönköket, amelyek veszélyeztetik a szállítást, például eltörhetik a ló lábát.
A biztonságos fakitermelés kapcsán mindenképp példamutató a svájci módszer, hiszen ők teljes munkafelszerelésben: sisakban, vágásálló ruhában dolgoznak. A Mikes-leszármazott kifejtette, mifelénk leginkább az anyagiak miatt nem vásárolnak a kitermelők munkaruhát, miután egy sisak ára a 400 lejt is elérheti, egy teljes uniformis pedig 1500 lejbe kerül. A hazai standardokkal ellentétben, Svájcban komoly előképzésekkel jár a favágó szakma, amit itthon nem vesznek elég komolyan, pedig valójában nem elég egy szekér és láncfűrész a biztonságos munkához, összegezte Roy Chowdhury Sándor.
A zabolai Mikes-leszármazottak jelenleg is perelik az államot a kommunizmus alatt elkobzott erdőikért. Hozzávetőleg 15 ezer hektárról van szó, aminek eddig csak 20 százalékát sikerült visszaszerezniük. A már visszakapott erdőkben jelenleg Sepsibükszádon, Zabolán és Gelencén folyik kitermelés, három külső cégen keresztül. A kivágott fák helyére vagy a korábbi irtásokba tavaly 50 ezer csemetét ültettek, jövőre pedig 55 ezer csemetét helyeznek földbe. Nagy Sz. Attila


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.