Bánjon jól a labdás fenyővel! [origo]

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. 12. 11. - Nem szeretne elpusztítani egy élő fát, de ragaszkodik a fenyőillathoz? A labdás fenyőfákkal egyszerre lehet környezettudatos és természetes a karácsony.  Több dologra is oda kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy a fa az ünnepek után is zöldben pompázzon.
December elején ismét fellángol az élő fenyő kontra műfenyő vita. Az élő fenyő vásárlók szerint fenyőillat nélkül nincs igazi karácsonyi hangulat, és akkor is lehet egy fa gyönyörű, ha épp nem tökéletes formájú. A másik tábor ilyenkor azzal érvel, hogy egyáltalán nem környezettudatos magatartás néhány hét miatt kivágni egy fát, ráadásul anyagilag is jobban megéri egyszer befektetni egy szép műanyag karácsonyfára. Tény, hogy az élő fenyővel sokkal több a munka: már a hazacipelése és a tárolása sem egyszerű, és nemcsak a tűlevelek, hanem a ragacsos gyanta miatt is gyakrabban kell takarítani a lakásban.

Az élő fenyőfa-kölcsönzés olyan köztes megoldás, ami egyszerre környezettudatos és természetes, és a fenyőillatról sem kell lemondanunk. A labdás fák színe élénk marad, és nem kezdik el hullatni a tűleveleket már az első héten. A labdás fákat nemcsak környezetvédelmi, hanem kényelmi és anyagi megfontolásokból is érdemes kipróbálni:. A vágott fenyő esetében ugyanis elég mélyen kell a zsebünkbe nyúlni, ha egy nagyobb méretű, formás darabbal szeretnénk elkápráztatni a családot.
Választani is tudni kell
A kertészetek különféle akciókkal ösztönzik a labdás fák kölcsönzését. Az Oázis kertészetben például 2013. január 2-8. között veszik vissza a cserepes fenyőket, a fenyőfa árának 50 százalékát pedig le lehet vásárolni. Fontos, hogy ne felejtsük a vásárlást bizonyító számlát eltenni, mert csak az eredeti nyugta bemutatása után kapjuk vissza a pénzünket. Egy 100-150 cm-es lucfenyőt akciósan már 2 900 forintért haza lehet vinni, egy 150-175 cm-es ezüst fenyő ára 11 990 Ft, egy ugyanekkora nordmann fenyő 16 990 forintba kerül.
A válogatásnál is legyünk résen. Először is nem mindegy, hogy cserében van-e a fa, vagy szimplán labdás fát kínálnak a kertészetben. Utóbbit ugyanis nekünk kell edénybe ültetni, miután hazavittük azt. Mielőtt "kibérelünk" egy fát, mindig teszteljük le az állapotát. Érdemes végigsimítani az ágakat, mert ha túl sok levél pereg le, jobb, ha inkább másikat keresünk. Azt is ellenőrizzük, hogy nincsenek megbarnult és elszíneződött ágak a fán.
Tippek, hogy a fenyő túlélje az ünnepeket
Hiába azonban a földlabda, a fenyők csak akkor élik túl a karácsonyt, ha a megfelelő módon gondozzuk őket. Néhány kertészet megszüntette a korábbi években sikeres akcióit, mert az volt a tapasztalatuk, hogy a visszahozott fenyőknek általában a fele nem maradt meg. A kölcsönzők sokszor levágják az ágak végét, vagy a csillagszóró okoz maradandó sérüléseket a fán.
A fának igazi sokkot jelent a szabadtéri és a szobahőmérséklet közötti különbség. Ha foglalkoztat minket a fa utóélete, az ünnep előtt az utolsó pillanatig tartsuk hűvös, de lehetőleg fagymentes helyen. Fokozatosan szoktassuk a fát a meleghez, először kerüljön a garázsba vagy a folyosóra, és csak utána vigyük be a lakásba. Helyezzük minél távolabb a fűtőtesttől, és ne vagdossuk vissza az ágakat ízlésünk szerint és a szoba méreteinek megfelelően.
A hőmérséklet-különbség mellett a nem megfelelő öntözéssel is tönkre tehetjük a fenyőt. Nem kell sok vízzel locsolni, de fontos, hogy a fa földje mindig nyirkos legyen. Akkor sem kell túlöntözni, ha lehullik néhány levél. Sokkal többet ér, ha magasabb páratartalmat biztosítunk a helyiségben.
Ha meg szeretnénk őrizni a fát az utókornak, le kell mondanunk a műhóról, a csillagszóróról, és díszeket is csak mértékkel aggassunk az ágakra. Aki karácsony után is a négy fal között szeretne gyönyörködni a fában, inkább ne vegyen labdás fenyőt, mert a fának az a jó, ha minél kevesebb időt tölt a lakásban. Az ünnepek elteltével tartsuk ismét hűvös helyen a fát, betartva a fokozatosság elvét. Amikor pedig visszaváltjuk, tekerjünk rá egy pokrócot vagy egy zsákot.
Ne vigyük az erdőbe!
Ha nem szeretnénk visszaadni a fát, akár ki is ültethetjük a kertbe az ünnepek után. A kiültetés módjáról tájékozódjunk a kertészetekben, mert sok labdás fa karrierje ért már véget a nem megfelelő ültetés és a fagyok miatt. Fontos, hogy a fenyőt csak a saját kertünkbe ültessük el! Bármennyire is szeretnénk feldobni egy fenyőfával a kedvenc kirándulóhelyünket, a nem őshonos fa nincs jó hatással az adott hely ökológiai egyensúlyára.

Ha pedig mindez túl macerásnak tűnik, kössünk kompromisszumot, és vegyünk egy szép, élethű műfenyőt - a fenyőillatot fenyőkoszorúkkal, fenyőből készült asztaldíszekkel is megidézhetjük a lakásban.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.