2012. december 22. - A connecticuti 27 áldozatot követelő mészárlás
után ismét napirendre került az Egyesült Államokban a fegyvertartás
korlátozása.
Hogyan viszonyulnak a fegyvertartáshoz az óceánon túl, és hogyan Európában és mi a helyzet nálunk?
A korlátozás most azt fogja jelenteni, hogy már senki nem tarthat majd lőfegyvert az USA-ban?
Az Egyesült Államokban a szabad fegyver birtoklása és viselése alapvető állampolgári jog, amely az alkotmányukban is rögzítve van, tehát ez semmiféleképpen nem fog sérülni. A jelenlegi javaslatban csupán arról van szó, hogy bizonyos nagy tűzerejű, félautomata lőfegyverek árusítását korlátoznák. Viszont az új törvénytervezetnek nem lesz visszamenőleges hatálya, tehát akinek már van ilyen fegyvere az megtarthatja, nem kell majd leadni. Nem véletlen, hogy az utóbbi napokban szinte teljesen „kifosztották” a fegyverboltokat. Ebben a formában viszont nem sok értelme van a szigorításnak, hiszen még így is könnyen hozzá lehet majd jutni a tiltólistára került fegyverekhez, legfeljebb nem újat vásárolnak majd, hanem használtat, de ennek nincs nagy jelentősége.
Megoldható lenne, hogy jelentősen korlátozzák a lőfegyverek forgalmazását és tartását az USA-ban?
Jogilag igen, de a gyakorlatban semmi értelme sem lenne. Ráadásul az amerikaiak elsöprő többsége nem támogatna egy ilyen döntést. A becslések szerint jelenleg mintegy 250-300 millió fegyver van a lakosság kezében, tehát majdnem minden amerikai állampolgárra jut egy, lehetetlen lenne ennyi fegyvert begyűjteni. A fegyvertartás amúgy is házzá tartozik az amerikai kultúrához.
Bárki vehet fegyvert az Egyesült Államokban?
A fegyvertartás szabályai államonként változnak, van ahol szigorúbbak, van ahol engedékenyebbek. A maroklőfegyverekre többnyire külön szabályok vonatkoznak. Abban azonban mindenhol egységesek, hogy 18 év alatt semelyik államban sem vásárolható fegyver. A fegyvervásárlás azért ott sem úgy történik, ahogyan a filmekben látni. A vásárlás előtt ki kell tölteni egy formanyomtatványt, aki ebben valótlanságot állít az súlyos pénzbüntetésre és akár börtönévekre is számíthat. Nem vásárolhatnak lőfegyvert a büntetett előéletűek, a körözés alatt állók, továbbá azok sem, akiket mentális problémák miatt kezeltek. Az eladó a vásárlást megelőzően minden adatot megküld a hatóságoknak, akik legkésőbb három napon belül leellenőrzik, hogy nincs-e olyan ok, amiért megtagadhatnák a lőfegyver vásárlást. Amennyiben nem találnak ilyet, akkor már csak fizetni kell. Az automata fegyverek vásárlást az USA-ban is korlátozzák, azokat csak engedéllyel lehet beszerezni kint is.
Mi a helyzet az illegális feketepiacról beszerzett fegyverekkel?
Természetesen a tiltott fegyverviselés ott is bűncselekménynek számít, ennek ellenére tagadhatatlan tény, hogy rendkívül könnyen beszerezhetőek illegális forrásból is a fegyverek. A bűnelkövetők többnyire ezt teszik, igaz arra nincsen statisztika, hogy a bűncselekmények mekkora százalékát követik el legálisan tartott fegyverrel. Azt is meg kell jegyezni, hogy a legálisan forgalmazott félautomata karabélyok legtöbbjét viszonylag könnyen át lehet alakítani automatává. A kettő között az a különbség, hogy még a félautomata fegyver az elsütő billentyű meghúzásakor csak egy lövést add le, addig az automatává alakított fegyverrel egyszeri meghúzással akár az egész tárat is kilőhetjük. A civil életben semmi szükség nincs ilyen hatalmas tűzerőre.
Mi a helyzet Európában?
Országonként eltérő a szabályozás, az Egyesült Királyságban a legszigorúbb, ott magánszemélyként gyakorlatilag lehetetlen maroklőfegyverre engedélyt szerezni. A britek továbbá nagyon szigorúan büntetik az illegális fegyvertartást. Szlovákiában és Csehországban viszonylag liberálisak a fegyvertartásra vonatkozó törvények, elég az önvédelemre hivatkozni és megadják az engedélyt. Természetesen a 18. életévüket be nem töltött személyek és a büntetett előéletűek ott sem birtokolhatnak legálisan lőfegyvert. A finnek a legmegengedőbbek Európában, ott szülői hozzájárulással akár már 15 évesen is lehet engedélyt szerezni.
A magyar szabályozás hogyan néz ki?
Magyarországon az 50-es évek óta van egy beteges félelem attól, hogy a lakosság könnyen fegyverhez jusson. Ez a hozzáállás azóta sem változott érdemben. Nem véletlen, hogy a magyar szabályozás a legszigorúbbak közé tartozik Európában. Hazánk az uniós irányelveket követve „A", "B", "C", "D"” kategóriáit különböztet meg. A jogszabály alapján: hatósági engedély szükséges az említett négy kategóriába tartozó tűzfegyver, a lőfegyverdarab, a fegyvertörvény alapján lőfegyvernek minősülő légfegyver, a lőszer és a hangtompító megszerzéséhez, tartásához a flóbert lőfegyverek megszerzéséhez és tartásához; a gáz- és riasztófegyver önvédelmi célú viseléséhez, a lőszerelem, a színházi fegyver megszerzéséhez, tartásához.
A fegyvertartás célja lehet: önvédelem, munkavégzés, céllövészet, oktatás, sportlövészet, személy- és vagyonvédelem, vadászat.
Fontos tisztázni, hogy mi számít lőfegyvernek: „olyan eszköz, melynek csövéből gáz segítségével 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú lövedék lőhető ki – és a lőszer – olyan egybeszerelt töltény, amely lövedéket, lőport és gyúelegyet tartalmaz.”
A fegyvertartási engedély megszerzését egészségügyi vizsgálat előzi meg, ezt követően elméleti és gyakorlati vizsgát kell letenni fegyverismeretből, illetve igazolni kell, hogy az adott személy rendelkezik a lőfegyver tartásához szükséges a kormányrendeletben meghatározott feltételekkel.
Ha mindezek teljesültek kérvényezni lehet a rendőrségnél, hogy engedélyezzék lőfegyver megvásárlását. Magánszemélyként önvédelmi célból kár is próbálkozni, szinte biztosan elutasítják a kérelmet.
Illegális úton pedig nem ajánlott beszerezni, az engedély nélküli lőszer- és fegyver illetve fegyver főelem birtoklását 2 évtől 8 évi szabadságvesztéssel sújtja a törvény.
Mennyi fegyvert tartanak ma Magyarországon legálisan?
Az hazánkban jelenleg mintegy 163 000 embernek van fegyvertartási engedélye, ők megközelítőleg 300 ezer lőfegyvert birtokolnak legálisan. Ezeknek többsége nem önvédelmi célokra használt lőfegyvere, a legtöbbet ugyanis vadászatra használják. Kiszámítható, hogyha a teljes magyar lakosságot figyelembe vesszük, akkor 100 főre mintegy 3 fegyver jut, csak összehasonlítás képen az Egyesült Államokban 90 körül van ez a szám.
Jó a mostani szabályozás?
Ezt nehéz megítélni, nem véletlen, hogy sok vita folyt már erről eddig is erről. Az biztos, ha megtörténne a liberalizáció valószínűleg a bűnelkövetők is könnyebben hozzá tudnának jutni fegyverekhez. Sajnos így is előfordul, hogy betöréseknél lőfegyvereket tulajdonítanak el, amelyeket később akár bűncselekmények elkövetéséhez is felhasználhatnak. Arról sajnos itthon sincs semmilyen statisztika, hogy hány bűncselekményt követnek el legálisan tartott fegyverekkel, de vélhetően nem túl magas ez a szám.
Az is igaz, hogy aki illegális úton lőfegyvert akar magának szerezni és még rendelkezik alvilági kapcsolatokkal is, az előbb vagy utóbb hozzájut valahonnan.
A jelenlegi szabályozásnak elég komoly hiányosságai vannak. Nálunk gyűjtési céllal sem lehet lőfegyvert birtokolni, pedig erre Európában már számtalan példa van. Sokszor lehet hallani a hírekben, hogy nagy mennyiségű lőfegyvert foglaltak le házkutatások alkalmával, olyan eddig példás, törvénytisztelő életet élő személyeknél, akik gyűjtési céllal tartottak elsősorban már régen elavult a két világháborúból származó lőfegyvereket. Ők is súlyos börtönékre számíthatnak, holott az általuk elkövetett „bűn” társadalmi veszélyessége egyáltalán nem indokolja ezt. Tehát a jelenlegi szabályozás biztosan további módosításokra szorul. JF