2012. október 22. - Az ENSZ Környezetvédelmi programja és az Interpol
által készített jelentés szerint az Amazonas erdeiben minden nap
elkövetnek egy bűntényt. De ott ahol a korrupt rendőrség úgy tett,
mintha nem látná, az Interpol sikert ért el. Az UNEP (ENSZ környezetvédelmi szervezete) segítségével folytatott nyomozás után az Interpol arra a következtetésre jutott, hogy a trópusi erdőirtások mögött a szervezett bűnözés áll megbízóként. A helyzetet felmérő ENSZ kutatás akkor kezdődik, amikor a Föld trópusi erdeinek már nagy többsége (kb. 80 százaléka) eltűnt. Érkezik az ENSZ kutatása, amely felméri a jelenséget. A facsempészek érdekeltségei, Dél-kelet Ázsia érintésével az Amazonastól Közép-Afrikáig terjednek. Az alvilág felelőssége hatalmas a Föld leghatékonyabb „tüdejének” lassú haldoklása miatt. Minden eltűnő erdő mögött, az esetek 50 százalékában, – egyes zónákban, 90 százalékban – a facsempészek keze található. Az illegális fakereskedelem kiváló üzlet az öko-maffia számára. Egy-egy területen a szervezett bűnözés képes évi 30- 150 millió dollárt nyerni.
A törvények megkerülésének egyik legmegdöbbentőbb példája az a mód, ahogyan a csempészeknek sikerül az illegálisan kivágott fákat külföldre exportálni. A beszámoló e szállítmányok kivitelének több mint 30 módozatát ismerteti. A leggyakoribb módszer nyilvánvalóan a dokumentumok meghamísítása, nyomban a megvesztegetés után. Egyes országokban egy korrupt ügyintéző által kiadott engedély ára eléri az 50 ezer dollárt.
Egy másik szélhámos trükk, amit gyakran alkalmaznak, hogy kormányzati pénzeket csalnak ki, és úgy tesznek, mintha telepített erdők fáiról lenne szó. A brazil kormány 2009-ben egy vizsgálat során mintegy 3000, ezt a trükköt alkalmazó társaságot leplezett le, amelyek „öko tanúsítvánnyal” exportáltak fát az USA-ba, Európába és Ausztráliába.
Az ENSZ jelentésének adatai között van egy, amely különösen megvilágítja, hogy ezek a szervezetek mennyire sokoldalúak. A hamis engedélyek egyik kedvelt módszere, hogy hackerek feltörik a kormány internetes honlapjait, és elektronikusan megváltoztatják az adatokat. Egy új módszer szerint pedig úgy exportálják illegálisan a fát, hogy összekeverik azokkal, amelyeket legálisan használnak a papír- vagy cellulózpép gyártására
Az elmúlt években voltak, akik a trópusi erdők védelmében vesztették el az életüket. A Kongói Demokratikus Köztársaságban a Virunga Nemzeti Park több mint 200 őrét gyilkolták meg. A fa csempészet, a rangerek harca ellenére, csak Kongóban 28 millió dollárt hozott. „A fák kivágása nem csökken, sőt finomodtak az ellenőrzések elkerülésének technikái, a kartellek egyre jobban szervezettek” írják a szerzők a tanulmány előszavában. „Ami azonban a legsokkolóbb, az az, hogy milyen hatalmas mennyiségű fát nem regisztrálnak”. Valóban az import-export adatai nem adnak hiteles képet a fakereskedelemről.
Az UNEP jelentése megállapítja, minthogy a csempészés ennyire kifizetődő, a bűnszövetkezetek továbbra is folytatják az illegális fakivágás és kereskedés gyakorlatát a környezet és az őslakosság kárára. A tanulmány javasolja egy nemzetközi ellenőrző egység létrehozását azzal a céllal, hogy véget vessenek ennek a jelenségnek. Csak egy, különböző országok közötti koordinált erő képes meggátolni, hogy a bűnszervezetek kihasználják ezt a helyzetet: „amíg az illegális fakivágásból származó profit ilyen magas marad, és a leleplezés lehetőségei ilyen alacsonyak, addig nincs ok abbahagyni ezt a csempészetet” írják a tanulmány szerzői.
A jövőt illetően megállapítják: ha az erdőirtás közvetlen hatásai jól dokumentáltak, a hosszú távú következmények Földünk számára még súlyosabbak lehetnek: a széndioxid kibocsátás megemelkedése, és az erdőirtás kulcsszerepet fognak játszani a klímaváltozásban.