2012. november 10. - Miután több rendben is beszámolt a Kovászna
megyében történő törvénytelen erdőirtásokról a Székely Hírmondó, egyik
olvasó felhívta a szerkesztőség figyelmét a Lemhény községhez tartozó
Almásrét közelében zajló fakitermelésre, ami számára gyanúsnak tűnt. Utánajárva megtudtuk, ezúttal törvényes tarvágás zajlik, a vállalkozó és az erdészet egyaránt azt ígérte, csemetéket ültetnek a kivágott fák helyére.
Az esetet észlelő Desbordes Jenő elmondta: kedden arra ébredt, hogy nagyban zajlik a fakitermelés a környéken, kínai felirattal ellátott kamionok meg erőgépek dübörögnek az úton. Beszámolója szerint, mivel lopást vagy törvénytelen erdőirtást vélt a munkálat mögött, megkérdezte az ott dolgozó munkásokat a fa sorsáról, akik elmondták, hogy az erdőben tarvágás történik, a fát meg Konstancára, onnan pedig Kínába exportálják, a kitermelést egy Hargita megyei cég végzi.
Miután Desbordes riasztotta lapunkat, felkerestük a kézdialmási erdészetet, amelynek adminisztrációja alá tartozik a fent nevezett erdő is. Váncsa Botond igazgató elmondta, tudomása szerint valóban egy Hargita megyei cég, a csíkszeredai Deep Forrest Star Kft. dolgozik a területen, de szó sincs törvénytelenségről, mivel az engedélyeit ellenőrizték, a fát meg azért viszik Kínába, mert a világpiacon most ott van annak a legjobb ára.
Kérdésünkre Kajtár Gábor, a kitermelő cég tulajdonosa mindenféle köntörfalazás nélkül elmondta, hogy a másfél hektáros erdőrészen megvásárolta a tarvágás jogát, és kb. 500 köbméter megbélyegzett öreg fát vágnak ki. A munkálat már három hónapja elkezdődött, de mivel több helyen is dolgoznak, szünetet tartottak, és nemrég kezdték újra a kitermelést.
– A tarvágás jól halad, jövő héttől már megkezdjük a takarítást is – részletezte a tulajdonos, aki, a hasonló esetek során megkérdezett felekkel ellentétben, segítőkészen válaszolt a kérdésekre, mint kihangsúlyozta: „túl nagy cég vagyunk ahhoz, hogy a törvényt megkerüljük”. Mivel törvényes, környezetvédelmi és kitermelési engedéllyel alátámasztott tarvágásról van szó, Kajtár szerint a környezetbarátoknak sincs amiért aggódniuk, mert a kivágott erdőrész nem marad sorsára, a szerződés értelmében a kézdialmási erdészet kötelessége lesz, hogy két éven belül csemetéket ültessen oda. Ezt a kijelentést Váncsa Botond is megerősítette, aki elmondta, az üzemterv értelmében 4 ezer csemetét ültetnek a kivágott erdő helyére.
Bár a fenti eset a törvény keretei között történt, továbbra is arra bátorítjuk olvasóinkat, ha bármilyen gyanúsnak vélt fakitermelést észlelnek, értesítsék szerkesztőségünket. Nagy Sz. Attila