2012. november 14. - Egyre hidegebbek az éjszakák, esténként már azok is
felmelegítik otthonukat, akik szeretik az alacsony hőmérsékletet, vagy
takarékoskodnak a tüzelővel. A spóroláson nincs mit csodálkozni, komoly kiadást jelent egy-egy téli hónapban a fűtés fedezése. Talán ez ösztönzi azokat is, akik nem épp törvényes módon próbálják lefaragni költségeiket, és fát lopnak tüzelő gyanánt.
Nem ritka, hogy farönkökkel megrakott utánfutót, kisteherautót látunk, vagy éppen kerékpáron tolnak szorgos emberek vastag ágakat, törzseket. Nem kell mindjárt rosszra gondolni, lehet, hogy vették, vagy engedéllyel gyűjtötték. Előfordul azonban, hogy a tüzelőnek szánt fa "ebül szerzett jószág".
Az erdészetek komoly küzdelmet vívnak a fa tolvajokkal, akik időről időre megjelennek mind az állami, mind a magán erdőkben, és kivágják a fákat, jobb esetben ágakat gyűjtenek.
- Békés megyére is jellemző a falopás, de korántsem olyan mértékben, mint az ország más tájain. Egy-egy fát kivágnak, ágakat, gallyakat gyűjtenek – mondta Papp László, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága Erdőfelügyeleti és Hatósági Osztályának munkatársa.
Hozzátette: azzal gyakran nincsenek tisztában az emberek, hogy nem csak azért jár büntetés, ha valaki engedély nélkül kivág fát, és azt elviszi. A lehullott, letört ágakat sem szabad összegyűjteni, csak abban az esetben, ha arra a tulajdonos engedélyt ad, ő rendelkezik ugyanis ezekkel a fagallyakkal is.
Sokan azt gondolnánk, hogy a tolvajok azért viszik el a fát, mert nincs mivel fűteniük. Sajnos gyakran nem ez a helyzet. Az ellopott fát eladják, és az érte kapott pénzből fedezik kiadásaikat, így tudnak megélni.
A másik tévhit, hogy csak ősszel, télen lopják meg a tolvajok az erdőket.
- Nem évszakfüggő ez. Az én telkem végéből június elején vágták ki az akácost. Megszervezett lopás volt, furgonnal jöttek, motoros fűrésszel vágták ki a fákat. Ma sincs meg a tettes – mesélte László Endre békéscsabai nyugdíjas.
Sűrűn előfordul, hogy mire fény derül a tettre, már csak a visszamaradt farönk mutatja, hogy ott valaha egy egészséges fa állt. Gyakori azonban a tetten érés, amikor erdészek, erdőkerülők vagy magánszemélyek értesítik a hatóságot, hogy valaki garázdálkodik az erdőben. Ilyenkor a rendőrök intézkednek a tolvajokkal szemben, akik akár börtönbüntetést is kaphatnak. Sztahovics Zsuzsa