8 ok, amiért nem jó üzlet a zöld energia neked (haszon.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. január 30. - Bár óriási buzzword a megújuló energia, meg mindenki a csodásan ragyogó zöld jövőről beszél, kedvelt médiatéma és CSR-tevékenység központjában is áll, én azt mondom, üzleti lehetőségként nem vágnék bele egy fiatal vállalkozó helyében.  Lehet, hogy nem leszek népszerű, viszont szeretnék némi vitát is kavarni a most következőkkel. Nem fogok hihetetlenül alapos elemzést végezni itt, de felsorolnék néhány árulkodó jelet és tényt, amely abba az irányba mutat, hogy bukóban van az alternatív energiára épül, friss vállalkozás.
 1. Bár a Széchenyi-tervben a Fidesz-kormány a 7 stratégiai cél egyikeként jelölte meg a megújuló energiák támogatását, az eddig megjelent pályázatok keretösszege mind csalódást keltett. Augusztusban az egyik kiírásra 2 nap (!) alatt elfogyott a pénz. A februártól pályázható 67 milliárd sem váltja meg a világot és ne feledjük, hogy a slepp előbb kap pénzt (bocs a kormánypárti olvasóktól, de sajnos ez így van). Nagyobb a nyerési esélyük a nagy cégeknek is, akik le tudják nyomni az árat.
2. Részben a fentiek miatt számos lelkesen beindult cég, amely 5-10 éve van a pályán, becsukta a boltot, vagy tevékenységet váltott. Egy ismerős napenergiás cég már redőnyöket készít, mert a pályázati pénzek híján alig van vállalati vagy családi házas napkollektor-beruházás.
3. A Haszon hírlevelének egyik híre szerint a nagy német Siemens a következő ágazatoktól akar megszabadulni: szélerőművek, napelemek, a víztisztítás és eladná az Osram villanyégő-gyártót (LED és energiatakarékos technológia).
4. Az EU hatalmas vitában van Kínával, mert az onnan jövő napelemek, napkollektorok olyannyival olcsóbbak, hogy tönkreteszik az itteni ipart. A minőség ráadásul kérdéses: most képzeld el, hogy te vállalod olcsó kínai cucc felszerelését, de egy csomó garanciális időt is kell mellé vállalnod, majd javíthatsz saját költségen éveken át, mert baj az lesz bőven.
5. A kormány radikálisan megemelte az E85-ös üzemanyag árát és szinte semmilyen támogatás nincsen biomassza-erőműveknek.
6. A nagy lendület Németországban és Japánban, hogy megszüntessék az atomenergiát, nem a nap- vagy szélenergia felé vitte eddig a társadalmat, hanem a fatüzelés irányába. Jó nagy szmog, jó kevés erdő. Persze, ha kandallós céget tervezel, akkor buli lehet.
7. Szinte minden alternatív energiás cég részvénye esik a tőzsdén. Persze a zseniális Warren Buffett amerikai befektetőguru jól bevásárolt belőlük, mert most olcsó, és még be is jöhet neki. De ez inkább tőzsdei trükknek tűnik, mint egy iparág globális fellángolását megelőlegező lépésnek.
8. Magyarországon egyszerűen botrány, amit az átvételi árakkal művelnek. Ugye a saját termelésű áram egyik előnyös tulajdonsága lenne, hogy a saját kis szélerőmű vagy napelem több áramot termel a felhasználásnál, így a maradékot vissza lehetne táplálni a hálózatba. Ennek van egy tarifája, amely itthon olyan alacsony, hogy nem éri meg foglalkozni vele. Talán javulna a helyzet, ha kialakulna az okos hálózat (smart grid) okos mérőkkel és egy adott közösség akár önellátó lehetne villamos energiával. De ezzel még csak kísérleteznek.
Mit gondoltok? Várom az ellenérveket, mert őszintén remélem, hogy nincs igazam.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.