2013. március 18. - Háromszéki „zöldarany”-biznisz
A központi román sajtó nemrég szenzációként számolt be egy „hírneves ismeretlenről”, Gheorghe Ceteras egykori munténiai tehenészről, aki jelenleg az erdő-visszaszolgáltatásoknak köszönhetően euró-milliomossá vált. Az „erdők királyának” kikiáltott személy Háromszéken is közel hatezer hektár erdőt kaparintott meg, amit egyes információk szerint 24 millió euróért adott volna tovább. Erről érdeklődtünk a helyi hatóságoktól.
Ioan Cosnean, az Állami Erdészeti Hivatal (Romsilva) Kovászna megyei igazgatója nem lepődött meg kérdéseinken. Kiderült, Ceteras tavaly év végén, decemberben valóban 5666 hektár háromszéki erdő tulajdonosává vált.
– A történet régebbi, több mint tízéves, ám a sepsiszentgyörgyi bíróság tavaly év végén hozta meg jogerős ítéletét, amely kimondta az erdő visszaszolgáltatását, a tulajdonba helyezést. Természetesen mi még decemberben megtámadtuk ezt a határozatot, jelenleg is pereskedünk. Ha nyerünk, a terület visszakerül az állam tulajdonába – részletezte az igazgató.
Miképpen kerülhetett munténiai magánkézbe 5666 hektár háromszéki erdő? Cosnean elmondása szerint az egykori, bukaresti székhelyű Ardeleana Rt. az államosítás előtt közel 9 ezer hektár erdőt birtokolt Kommandó környékén. Idővel számos terület tulajdonviszonya megváltozott, ám a megmaradt részt pár éve peres úton igényelték vissza az utódok (létrehozva az ugyancsak Ardeleana nevet viselő részvénytársaságot), időközben pedig a per alatt lévő tulajdonjogot megvásárolta Ceteras. Az igazgató tudomása szerint az erdőt az új tulajdonos már el is adta.
Kezdetben az állam is pályázott rá, de végül feltehetőleg egy német cég tett kezet a „zöld aranyra”.
– Véleményem szerint nem az a fontos, hogy ki a tulajdonos, a tulajdonjog nincs lakcímhez kötve. Itt az játszik kulcsszerepet, hogy ki adminisztrálja a területet. A tulajdonosok már szerződést is kötöttek a kommandói erdészettel, így továbbra is ők rendezik az erdőt – állította.
A téma kapcsán elmondta azt is, hogy Háromszéken egyre több erdőt adnak el a tulajdonosok. A jelenséget azzal magyarázta, hogy igen nagy törés jött létre az eredeti erdőtulajdonosok és a visszaigénylő leszármazottak között, akik, mivel már nem részesültek erdőgazdálkodási nevelésben, sok esetben nem tudták, mihez kezdjenek a „zöld arannyal”, így csupán a gyorsan bekaszálható pénzt látták a területben.
Cosneánnak meggyőződése, hogy a hibás visszaszolgáltatások több kárt okoztak, mint amennyi hasznot hoztak volna a tulajdonosoknak. Háromszéken az erdei gazdálkodás kis területeken történik, így jelentős a ráfizetés, nagyobb a befektetés, mint a profit.
– A háromszéki tulajdonosok éppen ezért sok esetben szükségből akár hektáronként 500 euróért is elvesztegetik erdeiket – összegzett. Tinca Teddy